İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde

Türk savunma sanayii geliştirdiği yeni nesil teknolojilerle güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılıyor.

ASELSAN’ın Gücümüz Bir Platformu, GÜKAS’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmete sunulduğunu resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla duyurdu.

Gücümüz Bir resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “İNDES Mühendislik ile birlikte ürün ortaklığını yaptığımız, askeri ve sivil amaçlı kullanımda önemli bir kuvvet çarpanı olan GÜKAS’ı Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin kullanımına sunduk.” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de GÜKAS ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

"GÜKAS 15 km’ye kadar kablosuz görüntü aktarıyor"

Demir yaptığı açıklamada "Üs Bölgelerine kazandırılan yeni teknolojiler, Mehmetçiğe terörle mücadelede avantaj sağlıyor. Bu kapsamda yenilenebilir enerji beslemeli taşınabilir gözetleme ve görüntü aktarma, mobil enerji üretim ve depolama sistemleri TSK’nın kullanımına sunuldu.

Güneş enerjili yerli kamera sistemi GÜKAS’la ulaşımı güç bölgelere yönelik gözetleme artırılıyor. Hareket tespit özelliğine sahip sistem, ilave enerji kaynağına gerek duymadan 15 km’ye kadar kablosuz görüntü aktarıyor ve elektronik karıştırmaya karşı programlanabiliyor.

Üs bölgelerine kazandırılan bir diğer sistem olan yenilenebilir enerjiye dayalı hibrit güç destek üniteleri sayesinde de üs bölgelerindeki drone, telsiz, batarya ve optik sistemlerinin güç ihtiyaçları kesintisiz şekilde sağlanabiliyor." ifadelerini kullanmıştı.