Kapalı Maraş'ın açılmasına tepki gösteren Güney Rum kesmi, şimdi de Kuzey Kıbrıs'taki siyasi isimlerin AB pasaportlarını iptal etti.

AB'ye bağlı olan GKRY hükümetinin sözcüsü Marios Pelekanos, Kapalı Maraş'ın açılmasını Kıbrıs'ın bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü baltaladığını öne sürdü.

Kıbrıs'ta iki devletli çözümden yana olmayan bir tavır sergileyen Pelekanos, "Kıbrıs 'sözde kabinede' yer alan veya Maraş'ın yeniden açılmasına dahil olan kişilerin pasaportlarını iptal edebilir, pasaportları yenilemeyi veya bu kişilere pasaport vermeyi reddedebilir." dedi.

Kapalı Maraş

Kapalı Maraş'ın bazı kısımları 46 yıl sonra ilk kez geçen yıl Ekim ayında yeniden ziyarete açılmıştı.

Türkiye'nin Kıbrıs'a düzenlediği harekattan bu yana kapalı bulunan ve "Hayalet Şehir" olarak anılan Kapalı Maraş, öncesinde Ada'nın en önemli turizm ve eğlence merkeziydi. 1974'teki savaş sonrası Türk askeri tarafından kapatılarak askerî bölge ilan edilmişti.

Ermenistan, Rus silahlarına alternatif arıyor Ermenistan, Rus silahlarına alternatif arıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temmuz ayındaki Kuzey Kıbrıs ziyareti sırasında Maraş bölgesinin yüzde 3,5'inin açılacağını bildirmiş, ardından Kuzey Kıbrıs lideri Ersin Tatar açılımda ikinci aşamaya geçildiğini açıklamıştı.