Güney Kore, görünmezlik teknolojisi ile insansız hava aracı teknolojisini bir araya getiriyor.

Güney Kore merkezli havacılık şirketi Korean Air, Kore Savunma Geliştirme Ajansı'nın “Hayalet İHA Filosu Geliştirme” projesi için tercih edilen teklif sahibi olarak seçildi. Korean Air, ihale sürecinin ilk aşamasında sunduğu teknolojiler ile en yüksek puanı aldı.

Hayalet İHA filosu teknolojisi, yeni silah sistemleri geliştirmek için Kore Savunma Geliştirme Ajansı'nın "Gelecek Mücadelesi Savunma Teknolojisi Ar-Ge Projesi"nin bir parçası olarak Güney Kore'de ilk kez geliştiriliyor.

Kore Savunma Geliştirme Ajansı, Kasım 2021'de İHA filosunu geliştirmeye başladı ve temel tasarımını tamamladı. Ajans, Korean Air ile detaylı tasarım üzerinde çalışmayı hedefliyor.

KARAOK’tan tam isabet KARAOK’tan tam isabet

Korean Air, insan yönetimindeki bir savaş uçağı ile 3 ya da 4 adet hayalet İHA'nın aynı anda görevleri yerine getirebileceği bir ekip geliştirmeyi planlıyor. İHA filosu, sadece savaş uçağına destek ve refakat etmekle kalmayacak, aynı zamanda gözetleme, elektronik müdahele taktikleri ve hassas atış gibi kendi görevlerini de yerine getirebilecek.