Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı

Polonya, Güney Kore’den büyük bir savunma alımı yapmaya hazırlanıyor.

Güney Kore medyasında yer alan haberlerde, Güney Kore ile Polonya'nın çeşitli silah ve araç platformlarını içeren ve toplam maliyeti 14 milyar doları bulabilecek bir anlaşmaya imza atacağı ifade edildi.

Kaynaklara göre Doğu Avrupa ülkesi, önümüzdeki günlerde 580 adet K2 Black Panther Ana Muharabe Tankı ve 48 adet FA-50 hafif taarruz uçağı için Güney Kore ile bir anlaşma imzalayacak.

K2 tanklarının üreticisi olan Hyundai Rotem, 2023 yılına Polonya’ya 180 adet K2 tankı tedarik etmeyi hedefliyor. Her bir tankın maliyeti ise 7.6 milyon dolar. Geriye kalan 400 tankın ise 2030 yılına kadar teslim edilmesi bekleniyor. Sadece tank anlaşmasının bedeli 4.7 milyar dolar.

Buna ek olarak Korea Aerospace Industries (KAI), Polonya’ya 48 adet FA-50 hafif taarruz uçağı tedarik edebilir. K2 tankı ile beraber bu sözleşmelerin toplam maliyetinin 7.3 milyar doları aşması bekleniyor.

Polonya, aynı zamanda 3.8 milyar dolara 670 adet Hanwha Defense üretimi K9 Kundağı Motorlu Obüs ile Redback Zırhlı Personel Taşıyıcı satın almayı da planlıyor. Bu alımın gerçekleşmesi halinde anlaşmanın toplam büyüklüğü 14 milyar dolara ulaşacak.

Polonya’nın bu platformlara ek olarak aynı zamanda Güney Kore üretimi KM-SAM Block 2 hava savunma sistemi ile de oldukça ilgileniyor.