Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, resmî temaslarda bulunmak üzere gittiği Avustralya'da Başbakan Scott Morrison ile bir savunma anlaşmasına imza attı.

abcNEWS'in haberine göre, 720 milyon dolarlık savunma anlaşması ile Victoria eyaletinin Geelong bölgesinde zırhlı araç üretim tesisi kurulacak.

TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada; kundağı motorlu obüs topları, mühimmat tedarik araçları ve radarların üretileceği tesislerin Avustralya savunma sanayisinin önemli bir bölümünü oluşturacağına dikkat çekerken stratejik olarak gördükleri Güney Kore'nin savunma ve güvenlik alanında  önemli bir ortak olduğunu söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in de bir açıklamada bulundu. Moon Jae-in açıklamasında, Güne Kore'nin jeopolitik durumunun Avustralya ile benzer olduğunu ancak Kuzey Kore ile barışı sürdürme konusunda Çin ile ilişkilerinin önem taşıdığını söyleyerek "Bu nedenle Güney Kore, ABD ve ayrıca Çin ile kararlı ittifaka odaklandı. Uyumlu bir ilişki istiyoruz." dedi.

Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton ise anlaşmanın Avustralya ordusunu modernize edeceğini kaydederken hızla değişen küresel bir ortamda Avustralya'nın çıkarlarını koruyup bölgeyi de güvende tutmaya kararlı olduklarını sözlerine ekledi.