Güney Kore ile ABD, insansız hava aracı (İHA) teknolojisinde iş birliğine gidiyor.

Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti

Güney Kore, ABD merkezli savunma ve havacılık şirketi Boeing ile Yüksek İrtifa - Uzun Dayanım (HALE) sınıfı insansız hava araçlarının geliştirilmesi için bir proje yapacaklarını duyurdu.

Bu kapsamda, Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (Defense Acquisition Program Administration, DAPA) ve Boeing yetkilileri, Washington'da bir araya geldi. 

İş birliği, Koreli şirketlerin gelişmiş insansız uçak üretiminin sorumluluğunu üstlenmesini hedeflerken, Boeing'in tasarım ve insansız teknolojideki uzmanlığından yararlanmayı amaçlıyor. 

Proje için spesifik uçak modelleri henüz kesinleşmese de, Boeing'in Kore ordusu tarafından kullanılan mevcut uçaklarının bakımı, onarımı, revizyonu ve yükseltilmesi konusunda iş birliği yapma konusunda anlaşmaya vardı. usa korea

Bu iş birliği, Kore'nin F-15K savaş uçakları, E-737 erken uyarı ve kontrol uçakları ve AH-64E Apache saldırı helikopterleri gibi Boeing yapımı uçakların mevcut kullanımına da katkıda bulunacak. 

Ayrıca DAPA yetkilileri, dört büyük Koreli gemi üreticisinin temsilcileriyle birlikte bu hafta başında ABD'deki önemli tersaneleri ziyaret etti. Heyetin amacı, silah endüstrisi iş birliği fırsatlarını ve Koreli şirketlerin ABD Donanması projelerine potansiyel katılım fırsatlarını değerlendirmek olarak açıklandı.  abd kore

Görüşmeler arasında Washington'daki ABD Deniz Sistemleri Komutanlığı'nda savunma sektöründe daha derin iş birliğini teşvik etmeyi amaçlayan konuşmalar da yer aldı. 

İki ülkenin savunma iş birlikleri kuvvetleniyor 

ABD Savunma Bakanlığının açıklamasında, Güney Kore ile bağlayıcı olmayan bir Tedarik Güvenliği Düzenlemesi (SOSA) yapıldığı duyuruldu. 

Bu anlaşma ile iki ülke arasındaki savunma sanayi iş birliklerinin daha hızlı ve verimli işlenmesi hedefleniyor. Açıklamada, “hem ABD'nin hem de Güney Kore'nin savunma ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamak, savunma kabiliyetlerini zorlayan beklenmedik aksaklıkları gidermek ve tedarik zinciri esnekliğini teşvik etmek için ihtiyaç duydukları endüstriyel kaynakları elde etmelerini sağlayacağı" ifadeleri yer buldu.