Kuzey Kore'nin son zamanlardaki balistik füze denemeleri Güney Kore ve Japonya'yı iş birliğine götürdü.

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi ve Güney Koreli mevkidaşı Chung Eui-yong, 3 Şubat'ta bölgesel ve küresel meseleleri ele alan bir görüşme gerçekleştirdi.

İki bakanın 35 dakika süren telefon görüşmesinde, Ocak ayında ard arda füze denemeleri yapan Kuzey Kore’nin silah programını masaya yatırdığı aktarıldı.

Görüşmede; Kuzey Kore'nin bölge ülkelerinin ve uluslararası toplumun barış ve istikrarını tehdit ettiği ifade edilirken bu tehdide karşı iş birliğinin yapılması ve ABD ile iletişimin sürdürülmesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

İLTER Drone Tespit ve Engelleme Sistemi’nin yeni teslimatları gerçekleşti İLTER Drone Tespit ve Engelleme Sistemi’nin yeni teslimatları gerçekleşti

Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımları ve uluslararası kamuoyundan gelen tepkilere aldırmayan Kuzey Kore, geçtiğimiz ay füze programına yeniden hız vermiş, ocak ayı boyunca 7 farklı silah denemesinin gerçekleştirildiğini duyurmuştu. Kuzey Kore’nin eylemlerinin ardından Japonya, ABD ve Güney Kore teyakkuza geçmişti.