Yerli imkanlarla geliştirdiği K-SLBM balistik füzesini denizaltından ateşleyen Güney Kore, denizaltıdan fırlatılan balistik füze üreten 8'inci ülke oldu.

NAVALNEWS'in haberine göre, ROK Donanması, su altında 3 bin tonluk bir denizaltıdan balistik füzeyi başarıyla fırlatarak K-SLBM (Kore Denizaltından Fırlatılan Balistik Füze) geliştirmesinin son aşamasını tamamladı. Güney Kore, böylece resmî olarak dünyada yerli SLBM'lere sahip 8. ülke konumuna yükseldi.

SLBM'lere sahip diğer ülkeler arasında ABD, Rusya, Birleşik Krallık, Fransa, Hindistan, Çin ve Kuzey Kore bulunuyor. Yerli SLBM'nin yetenekleri, 2021 başında askerî geçit töreninde görülen Kuzey Kore SLBM Pukguksong serisine karşı bir önlem amacı ile Güney Kore tarafından geliştirdi.

Atış, Güney Kore'nin 3 bin tonluk yerli denizaltısı KSS-III'ün Dosan Ahn Chang-ho denizaltısından yapıldı.

İsmail Demir: Bayraktar TB3’ün bu yıl içinde uçmasını bekliyoruz İsmail Demir: Bayraktar TB3’ün bu yıl içinde uçmasını bekliyoruz

Hava basıncıyla fırlatıcıdan suyu dışarı ittikten sonra bir füze motorunu ateşleyen "soğuk fırlatma" adı verilen kilit SLBM teknolojisinin testte başarıyla çalıştığı bildirildi.

ADD'den basın açıklaması yapan bir yetkili, eylül ortasındaki son ve üçüncü fırlatma testi sonunda SLBM üretimine geçileceğini ve SLBM'nin denizde konuşlandırılacağını söyledi. Son fırlatma testi, doğruluğunu teyit etmek için, ADD'nin Güney Chungcheong eyaletindeki Anheung test tesisi çevresinde, basından uzak bir şekilde gerçekleştirilecek.