Son zamanlarda aralarında iyi bir savunma sanayii ilişkisi olan Polonya ile Güney Kore, ödeme konusunda birbirlerini kolaylık sağlayacak.

Polonya ve Güney Kore hükümetleri, Doğu Avrupa ülkesi tarafından daha önce imzalanan savunma siparişlerini finanse etmek üzere bir kredi üzerinde anlaştı.

Polonya hükümeti, Kore Cumhuriyeti'nde askeri teçhizat ve silah satın almak için 12 trilyon Kore wonu (9,2 milyar dolar) kredi aldı ve halihazırda bu konuda daha fazla mali taahhüt için taraflar arasında müzakereler sürüyor.

İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

Anlaşma, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak liderliğindeki Polonya heyetinin üç günlük Kore ziyaretinin başında imzalandı.

Toplamda, Kore hükümeti Polonya'ya Kore Eximbank aracılığıyla Varşova'nın toplam yükümlülüklerinin %70'i, yani yukarıda belirtilen 12 trilyon Kore wonu tutarında bir kredi verdi.

2022'nin ikinci yarısında, Polonya Savunma Bakanlığı, Koreli savunma şirketleriyle silah satın almak için sırasıyla bir dizi sözleşme imzaladı.

26 Ağustos 2022'de Polonya Savunma Bakanlığı, Hyundai Rotem ve Hanwha Defence ile K2 tankları ve paletli K9 155mm kundağı motorlu obüsler satın almak için bir sözleşme imzaladı. Anlaşma kapsamında Polonya, 3,37 milyar dolar değerinde 180 adet Güney Kore K2 Black Panther tankı ve 2,4 milyar dolar değerinde 212 adet K9A1 Thunder kundağı motorlu obüs alacak.

16 Eylül 2022'de Polonya hükümeti, 705 milyon dolar değerinde 12 FA-50GF hafif savaş uçağı ve 2,3 milyar $ değerinde 36 FA-50PL satın almak için bir sözleşme imzaladı.

Kasım 2022'de K239 Chunmoo ÇNRA sistemi için 218 modül ve 3,55 milyar dolar değerinde mühimmat tedarik etmek üzere bir anlaşma imzalandı. Füze modülleri, Polonyalı şirketler tarafından kendi ürettikleri bir kamyonun şasisine entegre edilecek.

Yapılan anlaşmaların toplam tutarı 12.325 milyar dolar olup, o zamanki ortalama döviz kuru üzerinden 16.9 trilyon won'a eşit.

Polonya ordusunun büyük ölçekli yeniden silahlanması, Polonya hükümetinin silahlı kuvvetlerin yeteneklerini güçlendirme ve askeri modernizasyona yatırım yapma programı kapsamında 524 milyar PLN (yaklaşık 110 milyar avro) bütçeyle gerçekleştiriliyor.

Program hedeflerinin tamamlanması 2035 yılına kadar planlanıyor.