Güney Kore Deniz Kuvvetleri, modern teknolojilerle gücünü artırıyor!

Artan küresel tansiyonun eşiğinde Güney Kore silahlı kuvvetleri de modern çağın gereksinimlerini ve dinamiklerini yakalamaya çalışıyor. Bu bağlamda bir yandan yeni nesil muharip jet hedefiyle KF-21'e yönelik çalışmalar devam ederken deniz kuvvetlerinin güçlendirilmesine de odaklanılıyor. 

Güney Kore_Aegis_2

Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (Defense Acquisition Program Administration, DAPA) tarafından paylaşılan videoda, yeni Aegis muhrip gemisi (KDX III Batch II) ROKS Jeongjo the Great’in deniz denemelerine başladığı aktarıldı.

KDX III Batch II programının lider gemisi ROKS Jeongjo the Great, 28 Temmuz 2022'de Güney Kore'nin Ulsan kentindeki Hyundai Heavy Industries tersanesinde suya indirilmişti. O zamandan beri resmi makamların konuyla ilgili sürdürdükleri sessizlik, 6 Ekim tarihinde DAPA tarafından paylaşılan video ile bozulmuş oldu.

Yeni gemide dikey atım sistemi (vertical launching system, VLS) yer aldığı görülse de Güney Kore yerli üretimi KVLS-II sistemi hala geliştirilme aşamasında olduğundan VLS bölümleri boş duruyor.

Güney Kore_Aegis_1

KDX III Batch II programı üç Aegis muhribinin inşasını kapsıyor. Bunların öncüsü olan ROKS Jeongjo the Great’in Kasım 2024’te, ikinci geminin 2026 yılında Güney Kore Donanmasına teslim edilmesi planlanıyor. Üç geminin de balistik füze savunma kabiliyetine sahip olması bekleniyor.

Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor

Diğer Aegis gemilerinden farklı olarak “Jeongjo the Great” sınıfı Aegis muhripleri, halihazırda geliştirilmekte olan KVLS-II ile “gemiden satha balistik füze” kullanarak hedeflerini vurabilecek. Hedefleri tahrip etmede kullanılacak füzeler, Hyunmoo-IV-2 olarak geçiyor.