Güney Kore, yeni bir balistik füze denizaltını daha suya indiriyor.

EGM, YÖRÜK 4X4'e kavuştu EGM, YÖRÜK 4X4'e kavuştu

Şarkul Avsat'ın ülkenin resmi haber ajansı Yonhab’tan aldığı bilgilere göre, denizaltı savunma yeteneklerini artırmak için tasarlanan türünün üçüncüsü yeni denizaltının tanıtım töreni, bugün Ulsan şehrindeki Hyundai Heavy Industries şirketinin tersanesinde yapılacak.

Bugün denize indirilecek denizaltının adı Shin Chae-ho olarak belirlendi. Shin Chae-ho, Koreli bağımsızlık aktivisti olarak biliniyor. Shin Chae-ho denizaltısı, Güney Kore'nin kendi teknolojisiyle inşa ettiği üç Changbogo-III Batch-I denizaltısının üçüncü ve sonuncusu. Denizaltı, 2007 yılında 3.09 trilyon won (2.77 milyar dolar) değerindeki proje kapsamında üretildi. 

Güney Kore Donanması'nın, denizaltının provokasyonları caydırma yeteneğine sahip olduğunu belirttiği açıklamasında, “Denizaltı, bu ayın başlarında test edilen denizaltından fırlatılan balistik füzelerle (SLBM) donatılabileceğinden, provokasyonları caydırmak için güçlü bir yeteneğe sahip. Parçalarının yaklaşık yüzde 76’sı yerel olarak üretiliyor, bu da bakım ve diğer teknolojik desteğin zamanında yapılmasına izin veriyor” ifadelerine yer verildi.