Güney Kore Donanması, Kuzey Kore tehdidine karşı hava savunma yeteneklerini geliştiriyor!

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yayınlanan bildiride FMS programı kapsamında Güney Kore’ye tahmini 650 milyon değer değerinde SM-6 Block I füzesi, füzeler için dikey fırlatma sistemi podları, destek ekipmanları ve eğitimi de içeren silah satışına ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verildiği, satışın onaylanması için Kongre’ye iletildiği bildirildi. Bildiride ayrıca “Önerilen bu satış, Hint-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerlemenin gücü olan büyük bir müttefikin güvenliğini artırarak ABD'nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.” denildi.

SM-6-1

KDX-III Faz I projesi kapsamında üretilen 3 adet Sejong the Great sınıfı destroyerlerde SM-2 Block IIIB SM füzeleri kullanan Güney Kore Donanması artan Kuzey Kore balistik ve seyir füzesi tehdidine karşı KDX-III  Faz II projesinde üretilecek gemiler için ABD’den SM-6 Block I füzesi talebinde bulunmuştu.

KDX-III Batch II-2

Güney Kore’nin KDX-III projesinin 2. Fazı kapsamında üreteceği 3 gemiden ilki olan ve 2022 yılında suya indirilen ROKS Jeongjo the Great gemisinin donatım ve test faaliyetleri devam ediyor. 10 bin+ ton deplasmana sahip olamsı beklenen Jeongjo the Great sınıfı gemilerde AN/SPY-1D(V) radar, AEGİS savaş yönetim sistemi, 48 hücreli MK-41 dikey atış sistemi ile Güney Kore tarafından geliştirilen 16 hücreli K-VLS ile 24 hücreli K-VLS II dikey atış sistemi, 8 adet SSM-700K Haeseong gemisavar füzesi, 127 mm baş topu ve yakın hava savunma sistemi olarak 2 adet Phalanx CIWS bulunacak. 

Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek

KDX-III Batch II-1