Yangınlara müdahalenin yeterliliği konusunda kamuoyunda pek çok spekülasyon ve bilgi kirliliğinin olduğu bu dönemde yangınlara uçaklarla müdahale edilmesinin imkanları hakkında değerlendirmeler yapan Okumuş, “yangın topu” kavramını ve bu kavramın işlevselliğini kamuoyuyla paylaştı.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş resmi Twitter hesabından paylaştığı tweet dizisinde konuyla alakalı detayları takipçilerine aktardı.

Orman yangınları uçak bombaları ile söndürülebilir mi?” sorusuna cevap niteliğinde bir açıklama yapan Gürcan Okumuş şu ifadeleri kullandı;

“Kapalı alan yangınlarında etkinlik gösteren “yangın topu” ifade edilen ürünler hem yurt içi hem de yurt dışında geliştirilmiş ve etkin olarak kullanılmaktadır. İnternette "fire ball" olarak da aratma yapılırsa çok örnek görebilirsiniz.

Hatta bu konuda çalışan bazı yerli firmalarımızın, bu ürünlerin ihracatını yapacak seviyede başarılı çalışmaları bulunmaktadır.

Orman yangınlarında uçaktan atılacak yangın bombaları ile etkinlik sağlanabilir mi konusunda TÜBİTAK SAGE olarak 2 yıl öncesinden bazı incelemeler ve analizler yapmaya başladık. Yangın söndürme firmaları ile görüşmelerimiz oldu ve devam ediyor.

Alttaki resimdeki ürünü sunan arkadaş ile de temasımız oldu. Ancak orman yangını gibi çok geniş bölgeye yayılan açık alan yangınlarında etkinlik sağlamak çok fazla zorluk içeriyor. İstenen olgunluk seviyesinde açık alanda bomba ile etkinlik gösteren bir kimyasal henüz yok.

Orman yangınları geniş ve açık alanda yayıldığı için kullanılacak kimyasalın etkinliği sınırlı. Geniş alana yayılması için kullanılacak patlayıcı da söndürme kimyasalına olumsuz etki yapacaktır. Analizler fayda sağlamaktan öte yangının yayılma hızını artırabileceğini gösteriyor.

Ayrıca atılacak bombanın blast etkisi, anlık olarak yangını baskılasa da hava şartlarının etkisi ile yangın hızla eski gücüne kavuşacaktır. Ayrıca bombanın blast etkisi yangına karadan müdahale eden itfaiye personeli için de risk oluşturabilecektir.

Bu konuda literatürü de takip ediyoruz ve dünyada da orman yangınlarında kullanılan bir hava yer bombası örneği bulunmadığını söyleyebiliriz. Sadece bazı denemeler var ki bir sonraki tweette paylaşacağım.

Bir ara çok gündem olan, İsveç Hava Kuvvetlerinin medyaya yansıyan haber linkini burada paylaşmış olayım. Ama etkin bir sonuç yok.

https://www.popularmechanics.com/military/aviation/a22550688/sweden-dropped-a-laser-guided-bomb-on-a-forest-fire/

Yine bir makalede geçtiğimiz yıllarda Amerika’yı kasıp kavuran yangınlarda da uçak bombaların kullanılması gündeme gelmişti. B-1 bombalama uçağının kullanılmasını önerenler olmuştu. Makale linki sonraki tweette.

Amerika, Kanada, Avustralya gibi çok geniş orman alanlarına sahip ülkelerin de kullanıma girmiş bir ürünü yok.

https://www.popularmechanics.com/military/weapons/a22674251/air-force-bomb-forest-fires/

Türkiye Kuveyt’te askerî üs kurmaya hazır Türkiye Kuveyt’te askerî üs kurmaya hazır

Sonuç olarak ne dünyada ne de Türkiye’de kısa vadede orman yangınlarına uçak bombası ile müdahale edecek etkin bir çözüm gözükmüyor. Ama TÜBİTAK SAGE olarak biz bu konuda araştırma çalışmalarımıza devam ediyoruz, edeceğiz.

Bu vesile ile büyük özveriyle yangınlara müdahale eden başta Orman Bakanlığı personeli olmak üzere herkese şükranlarımızı sunuyor, vefat eden çalışan ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.”

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş’un resmi Twitter hesabından yaptığı tweet dizini sosyal medya oldukça büyük bir beğeni gördü.