Gürcistan, askeri modernizasyon programı kapsamında NATO muadili ürünler almaya devam ediyor.

Gürcistan, askeri modernizasyon programı kapsamında İspanyol Instalaza firmasından bilinmeyen sayıda C90-CR tanksavar silah sistemi satın aldı.

Gürcistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ilgili tedarikin ülkenin 2008'den beri sahip olduğu NATO'ya katılma hedefiyle uyumlu, devam eden askeri modernizasyon çabalarının bir parçası olduğu ifade edildi.

Sözleşmenin değeri ve tedarik edilen tanksavar sistemi sayısı hakkında bilgi verilmezken ürünün C-90 ailesinden C90-CR tanksavar sistemi olduğu belirtildi.

IMG_9439_C90CR-1024x768

Instalaza C-90 tanksavar silah sistemi

Instalaza C-90, 90 mm'lik tek kullanımlık, omuzdan ateşlemeli ve tek kişi tarafından kullanılabilen, farklı operasyonel ihtiyaçlara göre tasarlanmış çeşitli versiyonlara sahip çok amaçlı tanksavar sistemi olarak biliniyor. 

ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı

C-90-CR ve C-90-CR-RB, sırasıyla 400 mm ve 480 mm zırhı delebilen harp başlıkları ile donatıldı. C-90-CR-AM versiyonu, antipersonel parçalanmaya sahip şekillendirilmiş bir harp başlığına sahipken, C-90-CR-FIM, yangın çıkarıcı etkiler için 1,3 kg'dan fazla kırmızı fosfor içerir. C-90-CR-BK, sığınak karşıtı operasyonlar için tasarlandı ve içeride patlamadan önce duvarları delen tandem savaş başlığına sahip.

IMG_9466_C90CR

Özellikle C-90-CR-RB çeşidi 5,3 kg ağırlığındadır ve nokta hedefler için 350 metrelik etkili menzile sahip. Zırh çeliğinde 480 mm'ye, betonda ise 1,2 metreye kadar nüfuz edebiliyor. Silah sistemi ayrıca iki büyütmeli optik nişangah içerir ve operasyonel esnekliği artıran bir VN38-C gece görüş cihazıyla donatılabiliyor.

C-90 sistemleri aynı zamanda küresel çapta daha geniş bir şekilde benimseniyor. 2018 yılında Instalaza, C-90'ın çeşitli versiyonlarının teslimatı için Estonya Savunma Bakanlığı ile 30 milyon Euro'luk bir çerçeve anlaşması imzaladı. Üstelik silah sisteminin Ukrayna'da devam eden çatışmada da kullanılmış olması, sistemin yeteneklerini ve çok yönlülüğünü daha da kanıtlıyor.