10 yıldır hackerlara ve suçlulara, kullanıcıların özel verilerine yönelik saldırı imkanı verdiği belirtilen 3 VPN servisi kapatıldı. Nova Operasyonu ismiyle Europol öncülüğünde ABD, Almanya, Fransa, İsveç ve Hollanda ortaklığıyla yapılan soruşturmada insorg.org, safe-inet.com ve safe-inet.net gibi alan adları kapatıldı. Bu alan adları aracılığıyla kullanıcılara ulaşıldığı ve zararlı yazılım, oltalama vb. içeriklerin kullanıcılara ulaştırıldığı belirlendi.

3 VPN hizmetinin bir Proxy sunucusunun arkasında beş katmana kadar derinlik sağladığı belirtiliyor. Böylelikle hackerlar kendilerini gizleyerek kişilere ve firmalara saldırılar düzenliyor.

Kendilerini gizliyorlardı

Öte yandan 3 VPN hizmetinin günlüğü 1,3 dolar ile yıllık 190 dolar arasında değişen fiyat etiketine sahip olduğu ve İngilizce ile Rusça yeraltı siber suç forumlarında satıldığı aktarıldı. Ayrıca VPN hizmetleri için “kurşun geçirmez barındırma hizmeti” ismi belirlendiği belirtiliyor. İddialarına göre bu VPN servisleri aracılığıyla kolluk kuvvetlerinden gizlenmek mümkün oluyor.

Siber Bilişim Dağıtım ve Ozztech Teknoloji Arasında İş Birliği Siber Bilişim Dağıtım ve Ozztech Teknoloji Arasında İş Birliği

“Bulletproof” olarak isimlendirilen bu sistem için ABD Adalet Bakanlığı bir açıklama yaptı. Açıklamada, sıradan kullanıcıları mağdur eden bu VPN kullanıcıların gizli kalması için sürekli IP, sunucu ve bölge bilgisi değişikliği yapıldığı kaydedildi. Ayrıca sistem giriş kayıtlarının da resmi kaynaklardan saklandığı aktarıldı.

Toplamda 5 ülkede sunuculara el koyulduğu ve alan adlarının kapatıldığı belirtiliyor. Operasyon kapsamında yakalanan kişi sayısı ise bilinmiyor.