Birçok elektronik cihazın hacklenmesi normal karşılanıyor. Ancak fiziki yapıdaki sistemler de hackerlerin hedefi haline gelmiş durumda. Hackerler kapı kilitlerinin sesini dinledi ve kaydetti. Kaydedilen bu sesi kopyalayarak da kapılar açılabilir hale geliyor.

Bu işlemi yapabilmek için akıllı telefon ve tablete sızılarak, kapı kilidinin açıldığı anın kaydedilmesi gerekiyor. Bu konuyla ilgili araştırmayı Singapur Üniversitesi’nden Soundarya Ramesh, Harini Ramprasad ve Jun Han yayınladı.

Rus 'hacker'lar, Ukraynalı siber askerî personelin verilerini yayınladı Rus 'hacker'lar, Ukraynalı siber askerî personelin verilerini yayınladı

SpiKey anahtar kopyalama yazılımı

İsmi “SpiKey” olan bu yazılım sayesinde, bir anahtarın kilide giriş yaptığı anın sesini kaydediyor. Anahtarın her tırnağa değmesiyle pimlerin yakın bir kopyası oluşturuyor.

Ancak hackerlar için de zor olan bir konu bulunuyor. O da hedef kişinin kullandığı kilit türünün bilinmemesi. Farklı anahtar türlerinin olmasından dolayı, anahtarın üretilmesi daha zor hale gelebiliyor.

Farklı kişilerin anahtarı, farklı hızlarda yuvasına yerleştirmesini de hesaplatan geliştiriciler, kaydedilen sese ait kombinasyonlarla 5 farklı anahtar üretiyor. Böylelikle yanlış hesaplama riskinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.