Arap Baharı'ndan bu yana Libya'da sular durulmuyor.

Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada 24 Aralık'ta önemli bir değişimin yaşanacağını söyledi.

Libyalı kaynaklara göre ise Hafter 24 Aralık'ta ülkenin doğusu ve batısının fiili olarak ayrılmasına yönelik bir açıklama yapacak. 

Öte yandan Hafter'in açıklamasının 24 Aralık tarihine konulması ise rastlantı değil. Nitekim mevcut Başbakan Abdulhamid Dibeybe'nin 24 Aralık 2021'e kadar ülkeyi seçime götürmesi ve 24 Aralık itibariyle görevini bırakması gerekiyordu. 

Dibeybe ''gerekli koşullar'' oluşmadı gerekçesiyle görevine devam edeceğini ve seçimleri en kısa sürede yapacağını söyledi. Ancak bu tarihin üzerinden tam olarak 1 yıl geçti ve ülkede seçime dair hiçbir hareket gözlenmiyor. 

Hafter'in eski İçişleri Bakanı Fethi Başağa üzerinden giriştiği siyasi-askeri rekabeti kaybetmesi ve Dibeybe'nin bu rekabetten güçlenerek çıkması 24 Aralık tarihini Hafter ve Libya açısından kritik bir noktaya yerleştiriyor.

Ülkedeki bir diğer önemli aktör olan devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin ise Fizan bölgesinde ayrılıkçı bir harekete girişmesi söz konusu.

Seyfülislam 24 Aralık 2021'deki Cumhubaşkanlığı seçimlerinde aday olmuş ancak Libya Yüksek Seçim Kurulu adaylığını kabul etmemişti.