Taliban’ın Afgan topraklarının yüzde 85’ini kontrol ediyoruz açıklamalarının ardından Kabil’de güvenlik önlemleri arttırıldı. 

France 24’ün haberine göre, 10 Temmuz akşam saatlerinde başkent Kabil’de bulunan Hamid Karzai Havalimanı’na hava savunma sistemi kuruldu ve aktif duruma getirildi. İçişleri bakanlığından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, kurulan sistemin, roketlerin ve kısa menzilli füzelerin engellenmesinde etkili olacağı belirtilirken güvenlik güçlerinin canları pahasına ülkelerini savunmaya hazır olduğu vurgulandı.

MSB, dış kaynaktan pilot alımı yapacak MSB, dış kaynaktan pilot alımı yapacak

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı Afganistan’ın yurt dışına açılan en önemli kapısı konumunda. Ülkedeki ABD ve NATO güçlerinin ayrılmasının ardından havalimanının güvenliğini Türkiye’nin üstlenmesi bekleniyor. Bu durum Türkiye için son derece tehlikeli ve stratejik bir hamleyken diğer uluslararası güçlerin bölge ile olan bağlantılarının güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi için kritik bir adım. 

Afganistan'da gerçek gücün sahibi durumunda olan Taliban’ın, Türkiye dahil hiçbir yabancı ülkenin postallarını ülkede görmek istemediklerini açıkça  belirtmelerine rağmen taraflar arasındaki müzakereler nihai bir karara bağlanmış değil.