BAE’den KF-21 Projesinde Yeni Atılım BAE’den KF-21 Projesinde Yeni Atılım

Türk savunma sanayii şirketleri, geliştirdikleri ürünlerle başarılarını tüm dünyaya kanıtlamaya devam ediyor.

Türk savunma şirketlerinden Hankaya Savunma, ülke müdafaasına katkı sağlayabilmek maksadıyla yapmış olduğu AR-GE çalışmaları sonucunda bir ilki başararak dünyada ilk ve tek olan Ağır Silah Atış Test Sistemini yerli ve milli imkanlarla tasarladı ve üretti.

Emniyet birimlerinin operasyonel gücünü desteklemede öenmli katkı sağlayacağı değerlendirilen Silah Atış Test Sistemi, tüm testlerden başarıyla geçerek Şubat 2021 itibariyle Türk Jandarma Teşkilatı envanterindeki yerini aldı.

Bakım, onarım ve yenileştirmesi yapılan silahların son muayene ve test atışlarıyla, atışlı test gerektiren diğer faaliyetlerin icra edilebilmesi için özel olarak tasarlandı. Silahların atışlı son muayene kapsamında beklediği sürelerde yüzde 90'a varan azalma sağlandı.

Gövdesi yüksek dayanıma sahip zırh çeliğinden imal edilen Silah Atış Test Sistemi, tek bir plakayla 4 milyon atışa imkan sağlıyor ve yaklaşık 400 bin silahın tamir sonrası test edilmesi imkan tanıyor.

Tamamen sisteme özgü yazılan ve geliştirilen yazılım sayesinde kusursuz bir işletme sağlandı. Yapılan atışların kayıt altına alınabilmesi için yine ilk olma niteliğinde olan Otomatik Atım Sayar Modülü geliştirildi.

Hankaya Savunma, Silah Atış Test Sistemi ile emniyet birimlerinin ateş gücünü oluşturan 9 mm, 5.56 mm, 7.62 mm ve 12.7 mm çapındaki silahların güvenli bir şekilde test edilmesine imkan sağlayarak yerli savunma sanayiine önemli bir katkı sağladı.