Fransa’nın uydu operatörü Eutelsat, İngiltere için, Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte yürüttükleri iş birliği çerçevesinde yeni nesil ve yeniden programlanabilir ticari uydu Eutelsat Quantum’u dün uzaya fırlattı.

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre Avrupa Uzay Ajansı (ESA), dün yaptığı açıklama ile uzaydayken başka bir amaçla kullanılmak üzere değiştirilebilen sofistike bir telekomünikasyon uydusunun fırlatıldığını duyurdu.

Eutelsat Quantum adlı ticarî uydu, dün Fransız Guyanası’ndan Ariane 5 roketiyle birlikte fırlatıldı. Yörüngede yeniden programlanabilme özelliğine sahip olan uydu; hareket halindeki gemilerdeki, uçaklardaki, kamyonlardaki, TIR’lardaki ve diğer kara taşımacılığındaki yolculara bilgi sağlamak için neredeyse gerçek zamanlı olarak hareket edecek şekilde Dünya’dan yönlendirilecek.

İngiltere adına üretildiği kaydedilen uydunun, kötü niyetli olarak yayılan sinyallerin kaynağını tam olarak belirleyebildiği ve herhangi bir kötü niyetli müdahaleyi düzeltmek için harekete geçebildiği aktarıldı. Uydu, Batı Afrika'dan Asya'ya kadar geniş bir alanı kapsayacak.