Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de düzenlenen IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve NAVDEX Deniz Savunma ve Deniz Güvenliği Etkinliği, önemli anlaşmalara ev sahipliği yaptı.

Türkiye'den geniş katılımın olduğu fuarda HAVELSAN da önemli bir anlaşmaya imza attı.

IDEX ve NAVDEX'e katılarak başta "dijital birlik" konseptini oluşturan insansız sistemler ve su üstü savaş yönetim sistemleri olmak üzere bir dizi çözümü sergileyen HAVELSAN; BAE merkezli International Golden Group (IGG) ile çeşitli alanlarda iş birliğini öngören mutabakat metni imzaladı. Anlaşma HAVELSAN ve IGG'den yetkililerin şahitliğinde imzalandı.

AA'ya açıklamalarda bulunan HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar; fuara çok sayıda delegasyonun katıldığını ve Türkiye'den de çok sayıda firmanın fuarda yer aldığını söyledi.

HAVELSAN'ın bu yıl ilk kez IGG ile iş birliği halinde ürünlerini sergilemeye başladığını dile getiren Nacar, bu anlamda bir de mutabakat anlaşması imzaladıklarını duyurdu.

Türkiye'den Karadağ'a askeri araç hibesi Türkiye'den Karadağ'a askeri araç hibesi

Nacar, BAE'deki iş birliği fırsatlarına ilişkin yaptığı açıklamada fuarda büyük iş birliği fırsatlarının olduğunu ve görüşmelerin anlaşmalarla sonuçlanacağını şu sözlerle ifade etti:

"Bize karşı çok açık olduklarını, iş fırsatlarının çok fazla olduğunu görüyoruz. Yürüttüğümüz görüşmeleri 2023 yılı içinde kontrata dönüştürerek sonuçlandırmayı ümit ediyoruz. Bu konuda çok ümitliyiz. Simülatör ürünlerimiz, paraşüt simülatörü, atış sahaları ile insansız sistemler konularında işbirliği protokolü imzaladık. İş birliği, bunların burada satılması ve gerektiği durumlarda, büyük satışlarda bakım ve entegrasyon işlerinin burada lokal yapılması gibi konuları kapsamakta. Genel olarak HAVELSAN'ın geliştirdiği ürünler kapsamında anlaşma imzaladık. Deniz Savaş Yönetim Sistemleri konusunda da birlikte hareket ettiğimiz konular var. Bunu da proje bazlı olarak devam ettiriyoruz."