Hermeus'un Şubat 2020'de bir Mach 5 motor prototipini başarıyla test etmesinin ardından AFWERX üzerinden Faz II'ye doğrudan prototip işlemi sözleşmesi kapsamında şirkete verildi.

Bu adımın Hermeus'un geliştirdiği Mach 5 uçaklarındaki gelişmeleri Hava Kuvvetleri İdari Başkanlığı filosunu desteklemek için hızlı bir şekilde değerlendirmek amacıyla atıldığı belirtildi. Yüksek hızda bir mobiliteye sahip olan benzersiz bir hava kuvveti oluşturmada karşılaşılan ihtiyaçlar için bu sistemlerin erken entegrasyonu ve üretilecek yüksek hızlı uçaklar ile mevcut iletişim, havaalanı ve hava trafik kontrol altyapısı arasındaki arabirimlerin entegrasyonu kesintisiz bir geçiş için uygun zemini hazırlayacak. Ek olarak Hermeus Hava Kuvvetleri'nin gereksinimlerini desteklemek için modifikasyonlarla ilişkili teknik riski azaltmak amacıyla da test planları hazırlayacak.

Hava Kuvvetleri İdari Başkanlığı Program Sorumlusu Tuğgeneral Ryan Britton, programa ilişkin olarak "Rakiplerimizin/düşmanlarımızın yaptıkları hesapları zorlaştırmak için geliştireceğimiz yetenekler çok önemli. Hava Kuvvetleri'ne yeni teknolojilerin entegresi için ticari yatırımları kullanmak Savunma Bakanlığı yatırımlarının karşılığını alabilme imkanlarımızı maksimize edebiliyor. Hava Kuvvetleri İdari Başkanlığı, gelecekte filoyu yeniden dizayn edip canlandırmaya çalışırken, oyunun kurallarını değiştiren bu kabiliyeti de hayata geçirmek için Hermeus'u desteklemekten gurur duymaktadır." dedi.

İhaleyi almadan önce Hermeus ekibi sıfırdan bir Mach 5 motor prototipini sadece 9 ayda tasarladı, geliştirdi ve başarıyla test etti. Test girişimlerinin başarılı sonuçlanması hem Hermeus'un türbin tabanlı kombine çevrim motoru mimarisi için risk azaltım işlevi gördü, hem de ekibin program ve finansman verimliliği ile testi yürütme yeteneğini gösterdi. Hermeus'un CTO'su Glenn Case "Ön soğutucu teknolojimizi kullanarak, kullanıma hazır bir gaz türbini motorunu aldık ve hızıyla nam salmış SR-71'den daha hızlı uçuş koşullarında çalıştırdık. Ek olarak ramjet modunu da Mach 4-5 koşullarına çıkararak hipersonik hava solumalı itme kabiliyetini gösterdik" açıklamasında bulundu.

Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor