İnsansız sistemlerin deniz platformlarında kullanımı artıyor.

Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi

Shepard Media tarafından aktarıldığı üzere İngiltere’nin Farnborough kentinde düzenlenen FIA22 etkinliğinde IAI, Heron serisi İHA’ların İngiltere’nin HMS Queen Elizabeth ve benzeri uçak gemilerinde kullanımı üzerinde çalıştığını duyurdu.

İngiliz Kraliyet Donanması, gelecekte uçak gemilerinden çeşitli sınıflarda erken ihbar ve eğitim gibi işlevlere sahip İHA’ları kullanmayı planlıyor.

Konuyla ilgili bilgiler veren IAI Satış ve Pazarlama Müdürü Eitan Arad, geliştirme faaliyetleriyle ilgili olarak HMS Queen Elizabeth ve benzeri uçak gemilerden kullanım kabiliyetinin Heron veya daha hafif bir sürüm olan Tactical Heron için geliştirileceğini ifade etti.

DefenceTurk'ün aktardığı bilgilere göre Arad, HMS Queen Elizabeth sınıfında kullanımın kısa kalkış-iniş kabiliyetlerinin yanında gemideki tüm hava araçları tarafından kullanılan ortak yakıtı da kullanabilmesi gerekeceğine değindi. İngiliz Kraliyet Donanması, uçak ve helikopterlerin gaz türbini (turbofan ve turboşaft) motorları için JP-5 tipi askeri havacılık yakıtı kullanmaktadır. Eitan Arad, Heron serisi İHA’lar için kısa vadede geliştirilebilecek kabiliyete giden yolda ilk olarak İngiltere’de bulunan ve uçak gemisinin bir simülasyonu olacak pistte yapılan testlerden sonra yakıt tipi konusunda değişiklik yapılabileceğini belirtti.

Gemiye konuşlu kısa kalkış yapabilen İHA’lar, son birkaç aydır Türkiye’yi takiben diğer birkaç ülkenin ilgi gösterdiği bir trend olarak karşımıza çıkmaktadır. ABD ve Portekiz, yakın zamanda bu yöndeki gemi veya İHA platformu geliştirme çalışmalarını yakın zamanda duyurmuştu.

ABD halihazırda MQ-9B İHA’ların katlanabilir kanatlı kısa kalkış-iniş yapabilen sürümü MQ-9B STOL sürümünü geliştirmeye devam etmektedir. MQ-9 serisinin standart silah yüküne olarak MQ-9B STOL’un sonobuoy podu ve ilginç bir şekilde AIM-9X Sidewinder füzeleriyle donatması Denizaltı Savunma Harbi (DSH) ve uzun süreli hava devriyesi gibi yeni görev tanımlarının da masada olduğunu gösteriyor.