Hidroelektrik santrallerin verimliliği, yerli olarak tasarlanıp üretilen sistemlerle artırılacak.

TÜBİTAK MAM yürütücülüğündeki MİLHES Projesi kapsamında hidroelektrik santrallerin verimliliğini artıracak yeni bir sistem üretildi.

9 adet ZAHA Donanma'ya teslim edildi 9 adet ZAHA Donanma'ya teslim edildi

Sistem; TÜBİTAK MAM, TEMSAN, TOBB ETÜ, Hidropol Mühendislik Makina Elektrik elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ ve Gimas Girgin Makina AŞ'nin katkısıyla yerli ve milli olarak tasarlanıp üretildi.

Hidroelektrik santrallerin verimliliğinin ve "emre amadeliğinin" artması için düşey tip Francis türbin, Senkron Generatör, Hız Regülatörü, İkaz Sistemi ve SCADA sistemleri tasarlandı. 

Proje kapsamında en baştan tasarlanan ve Milli Hidroelektrik Santralin temelini oluşturan düşey tip Francis türbini ile bağlantılı olduğu senkron generatör, hız regülatörü, ikaz sistemi kontrol ve koruma sistemleri ile diğer yardımcı bileşenler; Kepez-1 hidroelektrik santralini 11 MVA kurulu güce sahip ünitesinde devreye alındı.

İlk kez tüm teçhizatın tasarlanıp üretildiği ve uygulandığı bir santral MİLHES projesi ile hayata geçirilmiş oldu.

Senkron generatörün ve Francis türbini sırasıyla TÜBİTAK-MAM ve TOBB ETÜ tarafından tasarlanan ünitede generatörün imalatı Temsan'da, Francis türbini model testleri TOBB ETÜ test laboratuvarında, türbin üretimi ise GİMAŞ AŞ tesislerinde gerçekleştirildi.