Hindistan ordusu, Amerikan General Atomics firması tarafından üretilen 30 adet MQ-9 Reaper silahlı insansız hava aracını envanterine katmaya hazırlanıyor.  

The Print'in haberine göre, geçen yıl kiraladıkları iki MQ-9B "Sea Guardian" insansız hava aracının (İHA) performansından etkilenen Hint ordusu, uzun süren görüşmeler neticesinde 30 adet "silahlı" insansız hava aracı tedarik edilmesi için fikir birliğine vardı. Araçların toplam tutarı ise 3 milyar dolar.

Fransa'nın 7 yıllık savunma bütçesinde büyük artış Fransa'nın 7 yıllık savunma bütçesinde büyük artış

Savunma Bakanı Rajnath Singh önderliğindeki Savunma Edinme Konseyi'nin (DAC) bu konudaki son kararı çok yakında verip kamuoyu ile paylaşacağı tahmin ediliyor. Savunma ve güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, araçların başlangıçta üç kuvvete temin edilmesi beklenmiyordu. İlk olarak Hint Deniz Deniz Kuvvetleri'ne 22 adet Sea Guardian drone'u almak için görüşmelere başlanmış; ancak yüksek fiyat sebebiyle sayı 12'ye düşürülmüştü. Bununla birlikte, her üç kuvvetin de insansız hava araçları için talepte bulunuyor olması sürecin beraber yürütülmesine yardımcı oldu.

30 tane alınacağı öngörülen araç Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerine 10 tane verilecek şekilde dağıtılacak. MQ-9B, 48 saatlik uçuş süresine ve 6.000 deniz milinin üzerinde bir menzile sahiptir. Havadan yere füzelerin yanı sıra sensörler ve lazer güdümlü bombalar taşıyabilir. Maksimum taşıma kapasitesi ise iki tondur.

Karar, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in bu ayın ilerleyen günlerinde Hindistan'a yapması beklenen ziyaretin hemen öncesinde geldi. 27 Ekim 2020'de Yeni Delhi'de düzenlenen bakanlar arası görüşmede Trump yönetimi, 30 hava aracının Hindistan'a satılmasını gündeme getirmiş; fakat Hindistan'ın olumsuz cevabıyla karşılaşmıştı.