Hindistan, en büyük bölgesel rakibi Çin’in siber saldırıları karşısında çaresiz kalınca kendisine dış destek arayışına çıktı.

Bloomberg’in haberine göre Hindistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Bipin Ravat, ülkesinin siber güvenlik noktasındaki eksikliklerini bizzat ortaya koydu. Bipin Ravat, Hindistan’ın siber savunma kuvvetini artırmak için çalıştığını fakat askeri sistemler dahil bazı kritik noktaları hedef alan saldırılara karşı yetersiz kalındığını doğruladı.

Genelkurmay Başkanı Rawat, Mart ayında Hindistan’a ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile bu konunun masaya yatırıldığını ve siber güvenlik ile yapay zeka alanlarında iş birliği imkanı aranmasına karar verildiğini belirtti.

Bunlara ek olarak Bipin Rawat, ‘’Çin ile aramızdaki teknolojik açığı kapatmanın yollarını aramalıyız. Çin’i yalnız başımıza yakalayamayabiliriz ancak barış esnasında Batılı ulusların desteği ile eksikliklerimizin üstesinden gelebiliriz.’’ şeklinde konuştu.

Dünya Kupası içerikli siber saldırılarda artış Dünya Kupası içerikli siber saldırılarda artış

Mumbai elektrik şebekelerinin hack'lenmesi

12 Ekim 2020 tarihinde Mumbai merkez olmak üzere düzenlenen siber saldırılar neticesinde Hindistan’da raylı sistemler, bankacılık işlemleri hatta ülkenin ulusal borsası dahil olacak şekilde pek çok sektör zarar gördü. Bu siber harekatın, Çin ile Ladakh üzerinde çatışmalar devam ederken gerçekleşmiş olması tüm şüpheyi Çin üzerine çekmişti.

Geçen ay ABD merkezli özel bir siber güvenlik firması olan Recorded Future, Hindistan’ın elektrik şebekelerine yapılan bu saldırıların arkasında Çin destekli siber korsanların olduğunu raporladı. Çin kanadı, iddiaları her ne kadar yalanlasa da Hindistan, siber dünyada kendisini Çin tehdidine karşı koruyacak müttefikler aramaya devam edeceğe benziyor.