Hindistan silahlı kuvvetleri askeri hava taşıtı envanterini güçlendiriyor!

Hindistan Hava Kuvvetleri düzenlenen teslim töreni ile hafif muharebe uçağı (Light Combat Aircraft, LCA) Tejas eğitim jetini kuvvet bünyesine ekledi.

Hava kuvvetleri komutanı Vivek Ram Chaudhari, “Hindistan Hava Kuvvetleri'nin halihazırda iki LCA filosu kurmuş olması bizim için bir gurur meselesi. Şu anda 83 adet ilave hafif muharebe uçağı için sözleşme imzaladık ve 97 adet daha LCA tedarikine doğru ilerliyoruz. Önümüzdeki yıllarda Hindistan Hava Kuvvetleri envanterinde 220 LCA'lık bir filomuz olacak" ifadelerini kullandı.

Hindistan_eğitim_uçağı

ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi

Hava Kuvvetlerinden ilerleyen tarihlerde daha fazla sipariş beklentisinde olan üretici firma Hindustan Aeronautics Limited’ın üretilen 8 uçağı 2023-24 yılları içerisinde, geriye kalan 10 uçağı ise 2026-2027 dönemine kadar teslim etmesi bekleniyor.

İlk uçuşunu 2001 yılında gerçekleştiren LCA Tejas, Havacılık Kalkınma Ajansı ile Uçak Araştırma ve Tasarım Merkezi işbirliği içerisinde hava taarruz desteği ve karadan denize operasyonlar gibi çeşitli görevler için tasarlanan 4,5 nesil çok rollü bir savaş uçağı olmasıyla öne çıkıyor. Şu anda Tejas'ın üç üretim modeli mevcut: Mark 1, Mark 1A ve bir eğitim versiyonu. Hindistan Hava Kuvvetleri 32 adet Mark 1, 73 adet Mark 1A ve 18 adet Mark 1 eğitim uçağı sipariş etti.