Dörtlü ittifak Quad, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ın Hint-Pasifik bölgesini dünyanın yeni stratejik cephesi olarak tanımlamasının ardından Hindistan, bölgedeki askeri varlığını artırmak istiyor.

Hindustan Times’in haberine göre, yakın zamanda Başbakan Nerandra Modi ile görüşen Hindistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Karambir Singh, donanmanın nükleer güç sistemli saldırı denizaltılarına olan ihtiyacını bir kez daha iletti.

Hindistan’ın ulusal güvenlik uzmanları da bir süredir Çin’in Donanması'na yedi SSBN’in yanı sıra 12 adet SSN ekliyor olmasından duydukları endişeyi ifade ediyorlar.

Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi

Çin’in yeni denizaltılar ile Hint Okyanusu bölgesinde daha etkin hale gelmesi, Hindistan’ı da ortak arayışına itiyor. Yeni nükleer denizaltıların inşası için Hindistan’ın olası ortakları olarak ABD, Rusya, Fransa ve İngiltere’nin adları geçiyor.

Fransa, 1998 yılındaki nükleer testlere uygulanan yaptırımlardan bu yana Hindistan'ın en güvenilir müttefiklerinden biri olarak kabul edildiği için Fransız Deniz Grubu SSN projesinin kilit aktörlerinden biri olarak görülüyor. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde Fransa’ya gidecek olan Başbakan Modi’nin Toulon’daki SSN üssü ile Brest’te bulunan SSBN üssüne ziyaretlerde bulunacağı aktarılıyor.

Halihazırda Hint Donanması'nın elinde yerli imkanlar seferber edilerek inşa edilmiş bir adet Nükleer Güç Sistemli Balistik Füze Denizaltısı (SSBN) ile gelecek yıl donanmaya katılacak olan ve Rusya’dan kiralanan Akula sınıfı bir SSN mevcut.