Hindistan, 500 km'ye kadar uzaklıktaki hedefleri vurabilen karadan karaya taktik balistik füze almaya hazırlanıyor.

Bu ayın başlarında Arunaçal Pradeş'in Tawang bölgesinde Çin ile gerginlik yaşan Hindistan, karadan karaya taktik balistik füze Pralay'ı satın alacak.

Hint ordusu tarafından ileri sürülen alım teklifinin ileri bir aşamada olduğu ve bu hafta düzenlenecek üst düzey bir toplantıda onaylanmasının planlandığı kaydedildi.

Teklif, Hindistan'ın hava savunma kabiliyetini genişletme çalışmaları yaptığı bir dönemde gelmesi bakımından da önem taşıyor.

Hindistan'ın savunma kuvvetlerindeki en uzun menzilli taktik silah sistemi olacak olan Pralay füzesi, Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Teşkilatı (DRDO) tarafından 2015 yılında geliştirilmeye başlandı.

İlk testi 22 Aralık 2021'de Odisha açıklarındaki Abdul Kalam Adası'ndan gerçekleştirilen Pralay; 350 kg ila 700 kg ağırlığında nükleer başlık taşıyabilen yerli üretim füze sistemidir. 150 km ila 500 km menzile sahip olan Pralay'de teknoloji ürünü bir navigasyon sistemi ve entegre aviyonikler bulunuyor.

Füzenin 1990'ların başında kullanılmaya başlanan Prithvi'nin yerini alması amaçlanıyor.

Romanya'nın ilk Bayraktar TB2 teslimatı 2024'te Romanya'nın ilk Bayraktar TB2 teslimatı 2024'te

Pralay füzesi, katı yakıtlı roket motoruyla çalışır ve yarı balistik yörüngeyi takip eder. Manevra kabiliyetine sahip yeniden giriş aracı kullanarak havada manevralar yaparak anti-balistik füze (ABM) önleyicilerinden kaçma yeteneğine sahiptir.