Hindistan her ne kadar ABD tarafından baskı görse de Rusya ile olan savunma iş birliği sürdürmek istiyor.

Hint savunma şirketi BrahMos Aerospace CEO'su Atul Dinkar Rane'nin The Week'e verdiği röportajda, Rusya'ya BrahMos seyir füzelerini ihraç etmek istediklerini söyledi.

Şirketin CEO'su Rusya'yı sürekli olarak BrahMos füzeleri için bir pazar olarak gördüklerini ifade ederken geçmiş dönemde satın almış olsalardı, Ukrayna'daki mevcut durumda kullanacakları çok şey olabileceğini vurguladı.

BrahMos Aerospace CEO'su Rane, Avrupa'da devam eden durum sona erdikten sonra şirketin Rusya'dan özellikle havadan fırlatılan BrahMos seyir füzesi için bazı siparişler alabileceğini belirtti.

İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak

BrahMos_fired_from_INS_Chennai_during_TROPEX_2017

Hindistan ve Rusya arasındaki bir ortak girişim olan BrahMos Aerospace, dünyanın en hızlı süpersonik seyir füzesi olarak belirtilen BrahMos füzesini geliştirdi. Aynı adı taşıyan füze, Hindistan tarafından havadan, karadan ve gemiden fırlatılan versiyonlarda kullanılan ve ramjet motoruna sahip olan bir seyir füzesi olarak müşterilerine sunuluyor. 

ABD merkezli Arms Control Association'a göre, füzenin menzili 300 km (186 mil) ile 500 km (310 mil) arasında olarak gösteriliyor. 

BrahMos seyir füzesinin ihracat hacmi Hindistan tarafından çok yüksek görülüyor. Şu ana kadar Filipinler'e satılan BrahMos seyir füzesi için Hint yetkililer, Güneydoğu Asya, Latin Amerika, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri ile müzakareler yürütüyor.