Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Fransa ve Hindistan arasında 2001 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Varuna Deniz Tatbikatı'nın 20’ncisi bugün başlıyor.

Fransa’nın Hindistan Büyükelçiliği'nin internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, Charles de Gaulle uçak gemisinin 20 Rafale Marine, 2E-2C Hawkeye uçağı, Marine Cayman helikopteri (NH-90) ve 2 Dauphin Pedro helikopterlerini içeren hava grubuyla tatbikatta yer alacağı belirtildi. 

Charles de Gaulle uçak gemisinin yanı sıra; çok amaçlı fırkateyn "Provence", komuta ve ikmal gemisi "Var" ve hava savunma fırkateyni "Chevalier Paul" de tatbikatta görev üstlenecek. 

Hindistan Donanması ise; güdümlü füze fırkateynleri Tarkash ve Talwar, güdümlü füze destroyeri Kolkata, Kalvari sınıfı bir denizaltı, filo destek gemisi Deepika ve deniz karakol uçağı P-8I ile tatbikata katılacak. 

Fransa Büyükelçiliği’nin açıklamasında ayrıca, "Bu tatbikat, Hint-Pasifik’te deniz güvenliğini geliştirmede her iki ülkenin ortak çıkarlarının ve taahhütlerinin altını çizerken salgına rağmen güçlenen Fransa ile Hindistan arasındaki stratejik ortaklığın önemli bir yansıtıcısıdır." ifadeleri yer aldı. 

İki ülkenin donanması nisan ayının başlarında da ABD, Japonya ve Avustralya’nın da katılımlarıyla Bengal Körfezi’nde "La Perause" tatbikatında bir araya gelmişti.