Hint donanması sözcüsü Vivek Madhwal tarafından yapılan açıklamada, Hindistan ve Singapur ortaklığında bu sene 27'incisi düzenlenen SIMBEX-20 deniz tatbikatının Andaman Denizi'nde başladığı belirtildi.

Donanma sözcüsü Madhwal yaptığı açıklamada, SIMBEX-20 tatbikatında iki dost ülke donanmasının Andaman Denizi'nde üç günlük atış, gelişmiş yüzey, hava, denizaltı karşıtı muharebe eğitimleri gerçekleştireceğini ifade etti. Ayrıca Madhwal, dost donanmalar arasında birlikte çalışabilirliğin geliştirilmesinin yanı sıra, bölgedeki deniz güvenliğini artırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Andaman Denizi'nde gerçekleştirilen tatbikata Hint donanmasından INS Rana destroyeri, INS Kamorta ve INS Karmuk korvetleri, INS Sindhuraj denizaltısı ve P-8I deniz keşif uçağı ile katılıyor. Singapur ise Intrepid ve Steadfast fırkateynleri ve Endeavour çıkarma gemisiyle tatbikata eşlik ediyor.

Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde

SIMBEX-20 tatbikatı 25 Kasım'da sona erecek.

Hindistan'ın kasım ayı içerisinde yaptığı 3'üncü tatbikat

Geçtiğimiz yaz ayında Çin ile iyice gerilen Hindistan, bölgede caydırıcılığını ve gücünü göstermek için kasım ayı içerisinde üç ayrı deniz tatbikatı yaptı. Bu tatbikatlara ABD, Japonya, Avustralya, Tayland ve Singapur donanmaları eşlik etti.