Çin yeni füzesini EDEX 2023’te tanıttı Çin yeni füzesini EDEX 2023’te tanıttı

Hindistan, düşman savunma sistemlerine saldırı düzenlemek için kullanmak üzere sürü halinde çalışan drone sistemleri tasarlıyor. Hindistan’ın üzerinde çalışmakta olduğu sürü drone sistemleri Çin tarafından Ladakh sınırında kullanılıyor.

The Economic Times tarafından yapılan habere göre, drone sistemi projesi içerisinde Hindistan Hava Kuvvetleri’nin yanında ikiden fazla sayıda start-up kuruluşun da yer alması bekleniyor. Drone projesinin planına göre bir “Jaguar” kara saldırı uçağı bünyesinde 24 adet katil drone barındırılacak. Katil drone'lar kullanılmak istendiği zaman “Jaguar” uçağının bünyesinden drone'lar kaldırılabilecek ve belirli noktasal hedeflere ya da kişilere saldırı düzenlenebilecek.

Sürü drone sistemleri; içerisinde çok sayıda drone barındırabilen ve grup halinde bulunan drone'ların uyum içinde çalıştığı sistemlerdir. Drone projesi için ihtiyaç duyulacak yapay zeka sistemlerinin tasarlanmasında Centre for Artificial Intelligence and Robotics’in (Yapay Zeka ve Robotik Merkezi) de dahil olabileceği düşünülüyor.

Jaguar kara saldırı uçağı ile tasarlanacak olan drone sisteminin 4 yıl süreceği düşünülüyor. Planlara göre Jaguar uçağı 4 bölme taşıyabilecek şekilde düzenlenecek ve her bölme 6 adet drone barındırabilecek.

Drone sisteminin yanı sıra sistemi gözetleyerek kontrol birimlerine gerçek zamanlı öneriler sunabilecek uzun süre alçak uçuş gerçekleştirebilen insansız bir uçak da tasarlanıyor.