Hindistan Donanması, P-8I Poseidon deniz karakol uçağı ile deniz gözetleme kabiliyetini güçlendirmeye devam ediyor.

Boeing tarafından yayımlanan basın bildirisinde, Hindistan Savunma Bakanlığı ile 2013 yılından beri devam eden anlaşma kapsamında bir P-8I Poseidon deniz karakol uçağının daha Hindistan Donanması'na teslim edildiği ifade edildi. Bu teslimat ile birlikte Hindistan Donanması, envanterindeki P-8I Poseidon sayısını 12'ye çıkardı.

Açıklamada, P-8I Poseidon deniz karakol uçağının Hint Donanması hava filosunun ayrılmaz bir parçası olduğunun altı çizilirken P-8I Poseidon'un 2013'te hizmete girmesinden bu yana 35 bin uçuş saatini aştığı belirtildi.

Bu teslimat, Boeing ile Hindistan Savunma Bakanlığı arasında 2013 yılında yapılan anlaşmaya ek olarak, 2016 yılında taraflar arasında imzalanan ek sözleşme kapsamında sipariş edilen 4 adet yeni uçağın 4'üncüsü oldu.

Blitz Teknoloji’den Mantis i45’e rakip elektro optik sistemi Blitz Teknoloji’den Mantis i45’e rakip elektro optik sistemi

Boeing, anlaşma doğrultusunda Hindistan Donanması'nın P-8I filosuna uçuş mürettebatının eğitimi, yedek parçaların sağlanması, yer destek ekipmanı ve saha servis temsilciliği desteği sağlıyor.

P-8I Poseidon deniz karakol uçağı, ABD Donanması, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılırken Hindistan Donanması, P-8I Poseidon'un ilk uluslararası müşterisi olma özelliği taşıyor.