Hindistan, deniz gözetleme yeteneklerini genişletmeye devam ediyor.

Boeing tarafından yapılan açıklamada, Hint Donanması için üretilen 11'inci P-8I Poseidon deniz karakol uçağının teslamatının gerçekleştirildiği ifade edildi.

Açıklamada,  P-8I Poseidon deniz karakol uçağının Hint Donanması filosunun ayrılmaz bir parçası olduğunu ve 2013 yılında hizmete girmesinden bu yana 30 bin uçuş saatini aştığı belirtildi.

Bu teslimat, Boeing ile Hindistan Savunma Bakanlığı arasında 2013 yılında yapılan iş birliğine ek olarak, 2016 yılında yapılan anlaşma kapsamında sipariş edilen 4 adet yeni uçağın 3'üncüsü oldu.

Boeing, anlaşma doğrultusunda Hindistan Donanması'nın P-8I filosuna uçuş mürettebatının eğitimi, yedek parçaların sağlanması, yer destek ekipmanı ve saha servis temsilciliği desteği sağlıyor.

P-8I Poseidon deniz karakol uçağı, ABD Donanması, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılırken Hindistan Donanması, P-8I Poseidon'un ilk uluslararası müşterisi olma özelliği taşıyor.

ABD merkezli Boeing şirketi tarafından üretilen P-8A Poseidon, istihbarat toplama, keşif ve gözlem faaliyetleri, arama ve kurtarma faaliyetleri görevlerini icra eden deniz karakol uçağı olarak biliniyor.