Covid-19 virüsü Hindistan’da bakanları koltuğundan etti. Sağlık bakanı dahil olmak üzere 12 bakan zorunlu olarak istifa etti.

Euronews’in haberine göre, Hindistan’da yapılan kabine değişikliği kapsamında aralarında sağlık bakanının da bulunduğu 12 bakan istifasını verdi. Sağlık Bakanı Harch Vardhan, bahar aylarında zirveye ulaşan Covid-19 salgını esnasında hastanelerde yatakların, tıbbi oksijen ve ilaçların tükenmesi sebebiyle halkın hışmına uğramış, ortaya çıkan trajik görüntülerin faili olarak suçlanmıştı. 

Hukuk, Adalet ve Bilgi Teknolojileri Bakanı olarak görev yapan Ravi Shankar Prasad da istifa eden siyasetçilerden birisi. Prasad, geçtiğimiz aylarda yasa değişikliği nedeniyle yabancı sosyal medya şirketleriyle anlaşmazlığa düşmüştü. İstifa eden diğer önemli bakanlar arasında Eğitim Bakanı Ramesh Pokhriyal Nishank ile Çevre, Orman, İklim Değişikliği, Bilgi, Yayın ve Ağır Sanayi Bakanı Prakash Javadekar da bulunuyor.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Yapılan kabine değişikliğinin arkasında yatan sebebin 2022 eyalet seçimleri olduğu söyleniyor. Ocak ayında salgına karşı zafer kazandıklarını duyuran Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, kitlesel dini törenlere ve siyasi toplanmalara izin vererek Covid-19 salgınının yayılmasına ve yeni Delta varyantının ortaya çıkmasına neden olmakla itham ediliyor. 

Modi’nin de halkın gazını almak amacıyla bakanları görevden almış olabileceği tahmin ediliyor.