Hint ordusu modernizasyonunu sürdürürken bu satın alımın savunma tedarik sürecindeki stratejik bir değişime işaret ettiği ifade ediliyor. Ek olarak bu sözleşmenin ideaForge’un Hindistan özelinde savunma, ülke güvenliği ve endüstriyel uygulamalar alanlarında en büyük insansız hava aracı üreticisi konumunu sağlamlaştırdığı belirtiliyor.

Military Leak sitesinde yer alan haberde, ideaForge CEO’su Ankit Mehta’nın, “SWITCH İHA, Hindistan’ın bünyesinde hizmet veren İHA'ları operasyonel hale getirmelerine yardımcı olma konusunda yıllardır edindiğimiz deneyimlerin ve bilgi birikiminin doruk noktasıdır.” ve “Sistemlerimiz, egemenliklerini korumaya çalışan uluslara hizmet etmeye tamamen hazırdır." açıklamaları aktarıldı.

SWITCH insansız hava aracının, Hint Kuvvetleri'nin zorlu gözetleme faaliyetlerine cevap olması amacıyla inşa edilmiş yerli/özgün bir sistem olduğu, bu sabit kanatlı dikey kalkış ve iniş (Vertical Take-off and Landing- VTOL) insansız hava aracının istihbarat, gözetleme ve keşif görevlerinde gece-gündüz gözetleme faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla zorlu ortamlarda konuşlandırılabileceği belirtildi.

Personel tarafından taşınabilen drone, gündüz ve gece gözetim görevlerinin tatbik edilmesine imkân tanıyan çift sensörlü faydalı yüke sahip. Gündüz görevleri için 25x büyütme ve 720p çözünürlüğünde video/fotoğraf alabilme özellikli kamerası bulunan İHA, gece görevleri için ise 480p çözünürlüğünde termal kamera barındırıyor. ideaForge’un internet sitesinde İHA’nın operasyonel süresi 120 dakikadan fazla, ağırlığı 6.5 kilogramdan az ve menzili 15 kilometre olarak aktarılıyor.

TEI-PD170 motorundan AKSUNGUR ile uçuş rekoru TEI-PD170 motorundan AKSUNGUR ile uçuş rekoru

İHA sisteminin müşterileri arasında Hindistan Savunma Kuvvetleri, Merkezi ve Eyalet Polis Kuvvetleri yer alıyor. Bu sistem vasıtasıyla gerçekleştirilen görevlerin sayısının 150 bini geçtiği, askeri ya da güvenlik alanlarının yanı sıra petrol, gaz, madencilik gibi çeşitli endüstriyel müşterilere de sahip olduğu ifade ediliyor.

Sık sık Hindistan ile aralarındaki ihtilafları gündeme gelen Pakistan ise İHA sistemlerindeki ihtiyacını küresel ölçekte önde gelen İHA üreticilerden olan Çin ile tamamlıyor. Yakın tarihlerde Pakistan, Çin'den CH-4 insansız hava aracını tedarik etmişti.