Ermenistan, 2. Karabağ Savaşı’nın ardından ordusunu güçlendirmeye çalışıyor!

Hint savunma şirketi Bharat Forge Kalyani Group, Ermenistan ile MArG 155-BR kundağı motorlu obüslerin ve ATAGS 155mm/L52 çekili obüslerinin satışına yönelik bir ihracat anlaşması imzaladığını doğruladı. Anlaşmanın, Ermenistan Savunma Bakanı Suren Papikyan'ın Ekim 2022'de Hindistan'ın Gandhinagar kentinde düzenlenen yerel savunma sanayi sistemlerini sergilediği DefExpo-22 sırasında imzalandığı belirtiliyor.

Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi

ATAGS 2

Kundağı motorlu ve çekili topçu sistemlerinin alımının 2020 yılında Ermenistan'ın Hindistan'dan 30 milyon dolara dört adet Swathi mobil topçu tespit radar ünitesi ve Eylül 2022’de 245 milyon dolar tutarında Pineka çok namlulu roketatar, tanksavar roketleri ve çeşitli mühimmat türlerinin satın alınması için imzaladığı anlaşmaların da dahil olduğu daha geniş bir silahlanma programının parçası olduğu ifade ediliyor.

2. Karabağ Savaşı’nın ardından uğradığı kayıpları gidermek ve orduyu güçlendirmek için farklı kaynaklardan silah tedariki için arayışa başlayan Ermenistan, modern silah sistemleri tedarik edebilmek için Hindistan’a yönelmiş ve MArG 155-BR kundağı motorlu obüsün de aralarında olduğu bazı silah sistemleri Ermeni yetkililerce test edilmişti.

MArG 155mm 2

Hindistan üretimi Ashok Leyland Mk 4 4x4 askeri kamyonete entegre edilen 155mm/L39 top sistemine sahip MArG 155-BR kundağı motorlu obüsü NATO standardı 155 mm top mermileri ateşleyebilmekte ve 18 adet atışa hazır mühimmat taşımaktadır. Atış sonrası hızlı mevzi değiştirme ve yüksek hareket kabiliyeti sunan araç 18 ton ağırlığındadır.