İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor

Hindistan, deniz ve kara sınırı güvenliğini ABD üretimi SİHA'larla güçlendirecek.

Hindistan Savunma Bakanlığı, ABD merkezli savunma şirketi General Atomics tarafından geliştirilen MQ-9B SeaGuardian SİHA tedarikini onayladı.

İlgili satın alma kararı, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin önümüzdeki hafta ABD'ye yapacağı ve iki tarafın Güney Asya ülkesinde ortak jet motoru üretimi konusunda anlaşmaya varmasının beklendiği ziyaret öncesinde alındı.

Başbakan Modi'nin önümüzdeki hafta ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi sırasında 3 milyar doların üzerinde en az 30 adet MQ-9B SeaGuardian SİHA'yı kapsayan anlaşmanın resmi olarak açıklanması bekleniyor.

ABD, özellikle Çin'in Hint-Pasifik bölgesinde artan etkisine karşı koymak için Hindistan ile savunma ilişkilerini derinleştirmeyi bir öncelik haline getirdi ve iki ülkenin resmi bir güvenlik ittifakı olmamasına rağmen askeri teknoloji konusunda iş birliği yapmayı teklif etti.

Bu kapsamda Washington, 2020 yılında Hindistan'a 30 insansız hava aracının satışını onaylamıştı, ancak Hindistan Savunma Bakanlığı'ndan satın alma kararı beklemeye alınmıştı. Ardından Yeni Delhi, 2020 yazında Pekin ile sınır gerilimleri ilk kez alevlendiğinde ABD'den 2 adet MQ-9B insansız hava aracı kiralamıştı, ancak platformlar silahsız olarak geldi ve sadece gözetleme ve keşif için kullanıldı.

ABD ayrıca Moskova'nın Ukrayna'ya saldırısı ikinci yılına girerken Hindistan'ı Rus askeri donanımına olan bağımlılığından kurtarmak için bu ülkeyle daha yakın bir askeri iş birliği yapmakta kararlı bir şekilde adımlar atıyor.