Hindistan, ABD'den sonra Fransa ile de büyük bir savunma iş birliğine hazırlanıyor.

Hindistan Savunma Bakanlığı, Fransa'dan 26 adet Rafale-M savaş uçağı ve 3 adet Scorpene (Kalveri) sınıfı denizaltı tedarikine onay verdi.

Hint Donanması'nın ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirilecek alım kapsamında INS Vikrant uçak gemisi için 8 adedi eğitim amacıyla olmak üzere 26 adet Rafale Marine savaş uçağı ve 3 adet ilave Scorpene (Kalveri) sınıfı denizaltı için yaklaşık 10 milyar dolara yakın bir anlaşma imzalanacak.

DA00029642_Si

Hindistan ve Fransa arasındaki dev savunma iş birliği için resmi imzaların Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin 13 Temmuz'da başlayan Fransa ziyaretinde atılması planlanıyor.

Fransız Dassault Aviation üretimi Rafale savaş uçakları, Hindistan için yabancı değil. Yeni Delhi, 2015 yılında milyarlarca dolarlık anlaşma kapsamında Fransa'dan 36 adet Rafale jeti satın almıştı.

Hint Donanması'nın ilk yerli uçak gemisi INS Vikrant'ın hizmetinde kullanılması için açılan ihalye Fransız Rafale-M ile ABD'li F-18 Superhornet katılmış olup gerçekleştirilen testler sonucu uçak tercihi Rafale'den yana kullanılmıştı.

Öte yandan Hindistan, Fransa'dan 3 adet ilave Scorpene (Kalveri) sınıfı denizaltı alımı yapacak. Yeni Delhi, 2005 yılında Fransa'dan 188 milyar rupiye (2.29 milyar dolar) değerinde 6 adet Scorpene sınıfı dizel denizaltı satın aldı. Şu ana kadar 5 adedi donanmaya teslim edilirken son denizaltı, önümüzdeki sene hizmete girecek.

Alımı gerçekleştirilecek ek denizaltılar, Hindistan’ın "Make in India" politikası kapsamında Mazagon Dockyards Limited (MDL) tarafından inşa edilecekler.

İlave üç Kalveri sınıfı denizaltı, DRDO tarafından tasarlanan ancak Fransız Donanma Grubu tarafından test edilip onaylanacak olan havadan bağımsız tahrik sistemi (AIP) ile donatılacak. AIP, denizaltının bataryalarını şarj etmek için yüzeye çıkmasına gerek kalmadan bir haftadan fazla süre su altında kalmasına olanak tanıyor.

INS_Kalvari_(S21)_at_sea

Hindistan'ın Batılı ülkelerle savunma alanında yakınlaşması

Son birkaç yılda Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Pakistan ve Çin ile olan çekişmeler sonucu sınır boyunca konuşlandırılmış güçlere tedarik sağlamak için yerli üretimi artırma taahhüdünün altını çizerken, orduyu modernize etmek için harcamaları artırdı.

2023 yılının başlarında hükümet, 2023-24 mali yılı için savunma harcamalarında yüzde 13'lük artışla 5,94 trilyon rupi önerdi.

Hindistan'ın Rus yapımı platformlarının yaşlanan filosu, Moskova'nın bakım çalışmalarını gerçekleştirememesi ve Hindistan'ın paralel platformlar için yerli üretim planlarındaki gecikmeler, Yeni Delhi'nin Batılı ülkelerle yakınlaşmasını gerektirdi.

İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

Bu kapsamda Hindistan, daha önce Fransa'dan savaş uçağı ve denizaltı alımı gerçekleştirmiş, kısa süre önce de ABD’ye 3 milyar dolar değerinde silahlı insansız hava aracı siparişinde bulunmuştu.