Ukrayna ile devam eden çatışmasına rağmen Rus hükümeti üçüncü S-400 hava savunma sistemlerini önümüzdeki yılın Ocak-Şubat aylarına kadar Hindistan'a teslim etmek için çalışıyor.

Roketsan, EDEX ile Mısır’a açılıyor Roketsan, EDEX ile Mısır’a açılıyor

India Today'e konuşan üst düzey kaynaklar, "Rusya'nın Hindistan'a 3'üncü S-400'ün Ocak-Şubat 2023'e kadar tedarik etmeye başlayacaklarını söylediğini" kaydetti.

Kaynaklar ilk iki partinin Hindistan'ın sırasıyla kuzey ve doğu bölgelerinde operasyonel hale getirildiğini ve LM hava tatbikatlarında kullanıldığını söylediler.

Resim

Sistem farklı menzillerdeki füzeleriyle düşman balistik ve seyir füzelerine, savaş uçaklarına ve 400 kilometreye kadar mesafelerde uçan insansız hava araçlarına karşı koyabiliyor.

Hindistan, Rusya'dan üç yıl içinde S-400 hava savunma füzelerini satın almak için 423.7 milyon doların üzerinde bir anlaşma imzaladı; teslimatın geri kalan kısmının ise gelecek mali yıla kadar tamamlanması bekleniyor.

S-400'ün, yerli MR-SAM ve Akash füze sistemlerinin yanı sıra İsrailli Spyder hızlı tepkili karadan havaya füze sistemlerinin gelişiyle son birkaç yılda hava savunma kabiliyetleri açısından kendini büyük ölçüde güçlendiren Hindistan Hava Kuvvetleri için oyunun kurallarını değiştireceğine inanılıyor.

Resim

Kaynaklar, tatbikatlara katılan S-400 füze sistemlerinin; Çin'deki hava savunma sistemlerine kıyasla sahip olduğu ilave kabiliyetlerle düşmanları tedirgin ettiğini söyledi. Şu anda ise Çin ve Hindistan kendi S-400 hava savunma sistemlerini Fiili Kontrol Hattı boyunca konuşlandırmış durumda.

Hindistan'ın S-400'leri tatbikatta kullanmasına karşılık, yaptırımlar konusunda tavrını esirgemeyen ABD, sessizliğini korumaya devam ediyor.