Hint hükümetinin Atmanirbhar Bharat (kendi kendine yeten Hindistan) hedeflerinin sacayağını savunma sanayii oluşturuyor. Geçen yılın ardından 2021-2022 yılının bütçesi oluşturulurken de bu konu üzerinde ayrıca duruldu.

CANİK ve Nurol Makina ihracat kapısını birlikte açıyor CANİK ve Nurol Makina ihracat kapısını birlikte açıyor

Hindustan Times’ın haberine göre, Hindistan Silahlı Kuvvetleri’nin bu yıl sahip olduğu bütçenin yüzde 63’ü yerli silah teknolojilerinin envantere katılması için ayrıldı. İlgili bütçe ile yerli üretim olan askeri yazılımlardan, savaş uçaklarına, anti tank füzelerinden, helikopterlere kadar çok çeşitli askeri ürünler satın alınacak.

Geçen yılın bütçesi oluşturulurken de benzer bir gaye güdülmüş ve askeriyeye tahsis edilen paranın yüzde 58’i iç satın almalara ayrılmıştı. Hindistan bu sayede sektörel anlamda dışa bağımlılığını azaltırken aynı zamanda da girişimcilerini teşvik etmiş oluyor.

Hindistan’ın bu yıl iç pazardan Tejas savaş uçağı LCA, Mk-1A jetleri, Arjun Mk-1A ana muharebe tankı, Astra görüş ötesi menzilli (BVR) füzeler, Pinaka roket sistemi alması bekleniyor.

Ocak ayında Hindistan Kabine Güvenli Komitesi, Hindustan Aeronautics Limited (HAL) üretimi 73 adet LCA Tejas Mk-1 eğitim uçağının 6,56 milyar dolar karşılığında satın alınmasını onaylamıştı. Bu, Hindistan'ın bugüne dek gerçekleştirdiği en büyük yerli savunma tedarik anlaşması olma özelliğini taşıyor. 

Güvenlik uzmanlarının bir kısmı, Hindistan’ın Atmanirbhar Bharat ideali ile savunma sanayiinde yerlilik çabalarının bölgesel anlamda bir ‘’game changer’’ olabileceğini ifade ederken bir kısmı da denenmemiş ürünlerin Hint Hava Kuvvetleri’nin omurgasını oluşturacak olmasının getirdiği risklere dikkat çekiyor.