Hindistan'ın devlet güvenliği veya kamu düzenini güvence altına almak için WhatsApp gibi sosyal medya şirketlerine sunduğu yeni sosyal medya kuralları 2 milyon kullanıcıyı hesabından etti.

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

WhatsApp, Hindistan'daki 2 milyon kullanıcının hesabını 15 Mayıs-15 Haziran arasında kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle engellediğini duyurdu.

Euronews'in haberine göre, açıklama WhatsApp'ın Hindistan'ın tartışmalı yeni sosyal medya kuralları altında hazırladığı ilk uyumluluk raporu sonrası geldi.

Çoğu kullanıcının spam mesajlar nedeniyle engellendiği belirtilirken yanlış bilgilendirme ve dezenformasyon ile mücadele kapsamında bloke edildiği belirtilen hesapların farklı amaçlarla toplu mesajlar gönderdiği saptandı.

Hindistan, son çıkardığı sosyal medya yasası ile WhatsApp gibi şirketlerin -denetlenmesi ve düzenlenmesi amacıyla- her ay platformlarına ilişkin uyum raporları hazırlamaya zorlamıştı. Whatsapp'tan gelen uyum raporunda ise şu ifadeler yer alıyor:

"Yüksek sayıda toplu ve spam mesajlar gönderen hesapları belirlemek noktasında gerekli adımları atıyoruz. Bu çerçevede sadece 15 Mayıs-15 Haziran dönemine dair kurallarımızı ihlal eden 2 milyon hesabı kapattık. Bizim için en büyük öncelik zararlı ve istenmeyen mesajların yayılmasını engellemektir".

Hindistan 400 milyondan fazla kullanıcı ile WhatsApp'ın en büyük pazarlarından birisi ancak ülkede dezenformasyonun yayılması konusunda şirket sık sık eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Yanlış haber kaos meydana getirdi

Hindistan'da 2018 yılında çetelerin çocukları çaldığına yönelik WhatsApp'ta yayılan iddiaların ardından onlarca kişinin linç edilmesi üzerine Hindistan, WhatsApp'tan toplu mesaj yönlendirmeye dair bir sınırlama getirmesini isteyen yeni sosyal medya kurallarını uygulamaya koydu.

Hindistan'ın getirdiği yeni sosyal medya kurallarına mahkemede itiraz eden WhatsApp ve bazı Hintli medya firmaları, hükümetin bu kuralları muhalefeti ezmek için getirdiğini ileri sürse de Hint hükümeti, sosyal medyayı sadece daha güvenli hale getirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Yeni kurallara göre sosyal medya platformları; Hindistan'ın egemenliğini, devlet güvenliğini veya kamu düzenini baltaladığı düşünülen hesaplarla ilgili ayrıntıları paylaşmak zorunda.

WhatsApp ise kuralların Hindistan'daki kişisel veri gizliliği yasalarını ihlal ettiğini söylüyor.