HÜRJET 9'uncu test uçuşunu gerçekleştirdi HÜRJET 9'uncu test uçuşunu gerçekleştirdi

Hindistan’ın yerli olarak geliştirdiği Rus MİG-21 uçaklarının yerini almasını hedeflediği hafif muharebe uçağı olan (LCA) Tejas’a ilgi yoğun.

Hindistan Savunma Bakanlığı, geçen yıl Ekim ayında Malezya Hava Kuvvetleri’ne satmayı teklif ettiği 18 adet Tejas’ın iki koltuklu varyantına Malezya’dan yanıt geldiğini açıkladı.

Malezya’nın yanı sıra yerli olarak geliştirilen Tejas’a ilginin yoğun olduğunu belirten Hindistan hükümeti; Arjantin, Avustralya, Mısır, ABD, Endonezya ve Filipinler’in de Tejas ile ilgilendiklerini açıkladı.

Hindistan ordusu, Tejas jetlerinin 2025 yılına kadar çok sayıda Hintli pilotun ölümüne sebep olan Rus MİG-21 uçaklarının yerini almasını hedefliyor.

Öte yandan İngiltere, Nisan ayında Hindistan'ın kendi savaş uçaklarını inşa etme hedefini destekleyeceğini söyledi. Hindistan Hava Kuvvetleri'nin envanterinde şu anda Rus, İngiliz ve Fransız savaş uçakları bulunuyor.

Tejas: tek motorlu, delta kanatlı, hafif çok amaçlı bir avcı uçağıdır. 1980’lerde Hindistan'ın yaşlanan MİG-21 avcı uçaklarının yerini alması planlanan ancak daha sonra genel bir filo modernizasyon programının parçası haline gelen Tejas, çağdaş süpersonik savaş uçakları sınıfının en küçük ve en hafifidir.