Çin’in yeni bir muhrip sınıfını devreye sokma çabalarının ardından Hindistan Donanması nükleer güç sistemli saldırı denizaltıları (SSN) üretmek için harekete geçti.   

The Diplomat’ın Hint kaynaklara dayandırarak yayımladığı yazıya göre, Hindistan yeni bir uçak gemisi yerine nükleer güçlü denizaltılar edinmeyi önceliyor. Kaynakların aktardıkları ile Hindistan Genelkurmay Başkanı Bipin Rawat’ın geçen yıl açıkladığı hedefler birbiriyle örtüşüyor.

24 Mart 2021 tarihinde Hindustan Times tarafından yapılan haberde, bu ay düzenlenen kuvvet komutanları zirvesi sırasında donanma yetkilileri, ülkenin üçüncü uçak gemisi (yerli ikinci) projesi yerine nükleer güç sistemli saldırı denizaltı (SSN) inşasının öncelikli olması gerektiği değerlendirmesinde bulundular.  

Çin’in 12 bin tonluk Renhai sınıfı ‘’Tip 055’’ destroyerini geliştirmesinin ardından Hint Donanması, denizaltı projelerinin hayata geçirilmesi için hükümete talepte bulunacak. Hindistan’ın SSN filosu inşa etmek için Fransa ile ortaklık kurabileceği aktarılıyor.

Eski Hindistan Genelkurmay Başkanı Rawat’ta konuya ilişkin olarak, ‘’Armadanın kendini muhafaza edebilmesi için uçak gemilerinden daha çok denizaltıya ihtiyacı var.’’ ifadelerini kullandı.

EGM, YÖRÜK 4X4'e kavuştu EGM, YÖRÜK 4X4'e kavuştu

Hindistan’ın elinde şu an 2014 yılında Rusya’dan alınmış Sovyet-Kiev sınıfı bir uçak gemisi olan Vikramditya ile önümüzdeki iki yıl içinde donanmaya dâhil olması beklenen Vikrant uçak gemisi var. Hindistan’da inşa edilecek ikinci uçak gemisi projesi ise savunma bütçesinde yaşanan kısıntılar sebebiyle henüz kızakta bekliyor. Donanmanın elinde SSN olarak ise 2012 yılında Rusya’dan kiralanan Chakra isimli denizaltı mevcut. Mart 2019’da Rusya ile Akula tipi başka bir denizaltının kiralanması için anlaşma yapılmıştı.