Rusya hipersonik Zirkon füzelerini ağustos ayında hem fırkateyn hem de denizaltı testlerine tabi tutacak.

TASS’ın haberine göre ağustosun ilk yarısındaki fırlatma testlerinin Amiral Gorshkov fırkateyninden yapılacağı ifade edildi. Ağustos ayının ikinci yarısında ise Zirkon'ların uçuş tasarım testlerinin nükleer denizaltı Severodvinsk'ten başlayacağı belirtildi. Severodvinsk denizaltısından yapılması planlanan fırlatmanın yüzey konumundan gerçekleştirileceği ve yüzey hedeflerini vurmasının hedeflendiği aktarıldı. Başka bir TASS kaynağına göre ise fırkateynden toplamda 4 Zirkon füzesinin fırlatma testinin gerçekleştirileceği iddia edildi. Zirkonların üretildiği ve geliştirildiği NPO Mashinostroyenia firması tarafından bu konu hakkında bir açıklama yapılmadı.

THY için Türkiye'nin ilk yerli eğitim uçaklarını TUSAŞ üretecek THY için Türkiye'nin ilk yerli eğitim uçaklarını TUSAŞ üretecek

Daha önceden bir kaynak, fırkateyn Amiral Gorshkov'un Zirkon hipersonik füzesinin uçuş testlerinin başarıyla tamamlandığı bilgisini paylaşmıştı. Buna göre 2020 yılındaki füze test programı başarıyla tamamlandı. Fırkateyn Amiral Gorshkov’dan ikisi deniz hedeflerine, biri kara hedeflerine olmak üzere toplamda üç fırlatma gerçekleştirildi.