Hırvatistan, Fransız Rafale uçaklarının son müşterisi olmaya hazırlanıyor.

Hırvat Jutarnji gazetesinin askeri yetkililerden aldığı bilgiye göre Hırvatistan, Hırvat Hava Kuvvetleri'nin savaş uçağı ihtiyaçlarının karşılanması doğrultusunda Fransa'nın teklifine sıcak bakarak Dassault Aviation üretimi 12 adet F3R konfigürasyonunda ikinci el Rafale savaş uçağı edinecek.

Fransa, geçtiğimiz sene Yunanistan'a yaptığı teklifin bir benzerini Hırvatistan'a yaparak envanterinde bulunan 12 adet Rafale savaş uçağını F3R konfigürasyonuna modernize ederek Hırvat Hava Kuvvetleri'ne teslim edecek.

Hırvat askeri kaynakların edinilen bilgide söz konusu sözleşme, bu yıl imzalandığı takdirde Fransa, modernize edilmiş ilk 6 adet Rafale savaş uçağını 2024 yılında, diğer 6 uçağı ise 2025 yılında Hırvatistan'a teslim edileceği ifade edildi.

Bu kapsamda Hırvatistan,12 adet ikinci el Rafale savaş uçağı, eğitim faaliyetleri ve mühimmatlar için Fransa'ya yaklaşık 1 milyar avro ödeme gerçekleştirecek.

Fransa geçtiğimiz sene Hırvatistan'a yaptığı teklifin bir benzeri Yunanistan'a yapmış olup bu kapsamda,12 adedi ikinci el olmak üzere toplam 18 adet Rafale savaş uçağını Yunan Hava Kuvvetleri'ne tedarik edecek.

EGM, YÖRÜK 4X4'e kavuştu EGM, YÖRÜK 4X4'e kavuştu

Fransa daha önce Yunanistan'a ek olarak Hindistan, Katar ve Mısır ile Rafale savaş uçaklarının tedariki için sözleşme imzalamıştı.