Bir Avrupa ülkesi daha envanterini Sovyet dönemi savaş uçakları yerine NATO standardı uçaklarla yeniliyor.

Hırvatistan ile Fransa arasında 12 adet F3-R konfigürasyonunda ikinci el Rafale savaş uçağı için yapılan anlaşma kapsamında ilk uçak Hırvatistan'a teslim edildi.

Hırvat Savunma Bakanlığı ile Fransız Dassault Aviation arasında imzalanan sözleşme sonrası programa hızlıca başlanılmış olup ilk uçak gerekli modernizasyonlardan geçirildikten sonra teslim edilmeye hazır hale getirildi.

Hırvatistan Rafale 2

Hırvatistan, geriye kalan 11 adet F3-R konfigürasyonundaki Rafale savaş uçağını 2025 yılına kadar teslim almayı planlıyor.

Hırvat Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan MiG-29 savaş uçağı filosunun yerine alacak olan Rafale savaş uçakları, en az 30 yıl Hırvatistan semalarını koruyacak.

Hırvatistan Rafale 3

Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı

Hırvatistan'ın Rafale tedariki süreci

Hırvat hükümeti, 2019 yılında hava kuvvetleri envanterindeki MiG-29 filosunun hizmet süresinin 2024 yılında biteceğini göz önüne alarak savaş uçağı tedarik programı başlattı.

2009 yılında NATO müttefiki olan Hırvatistan, NATO standardı savaş uçağı tedarik etmeyi amaçlayarak başlattığı tedarik programı kapsamında savaş uçağı edinimi için müttefik ülkelerle görüşmeler yürüttü.

Program kapsamında gelen teklifleri değerlendiren Hırvatistan, 28 Mayıs 2021 tarihli kararıyla Fransa'nın 12 adet F3-R konfigürasyonunda ikinci el Rafale savaş uçağı teklifini makul buldu ve 25 Kasım 2021 tarihinde Fransız Dassault Aviation şirketi ile 1 milyar avroluk sözleşme imzaladı. 

1 milyar avroluk sözleşme kapsamında Hırvatistan, Fransız Hava Kuvvetleri'nde kullanılan uçaklarla aynı standartta, 12 adet ikinci el Rafale F3-R uçağı (10 adet tek koltuklu ve 2 adet iki kişilik) temin edecek.