Hırvatistan, ordusunu Sovyet dönemi platformlar yerine NATO standartı sistemler ile modernize ediyor.

Zagreb hükümeti, ordu modernizasyonu kapsamında 3,9 milyon avroluk bir bedel ile 600 adet RGW 90 Matador tanksavar silah sistemi tedarikini onayladı.

Hırvatistan Savunma Bakanlığı'nın 2023 ve 2024 harcamalarının bir parçası olarak tedarik edilecek tanksavar silah sistemi; piyade, paraşüt ve özel kuvvetler birimlerinin kullanımına sunulacak.

RGW 90 Matador

Hırvatistan Savunma Bakanı Mario Banožić, yapılacak savunma alımı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Söz konusu füze sistemi, Hırvat Ordusu'nun, askerlerin taşınabilir tek kullanımlık tanksavar füze sistemleriyle donatılması konusundaki ihtiyacını tam olarak karşılıyor ve Hırvatistan Cumhuriyeti'nin güvenliği ve savunması için uzun vadeli önemli bir araç teşkil ediyor." ifadelerini kullandı.

Tedarik edilecek RGW 90 sistemleri, Hırvat ordusunun haihazırda envanterinde bulunan 9K115 Metis, 9M113 Konkurs ve 9K111 Fagot gibi sovyet dönemi tanksavar silah sistemlerinin yerini alacak.

Hırvat Ordusu, bir süredir tanksavar sistemlerin modernizasyonu kapsamında çalışmalar yürütüyor. Bu doğrultuda Balkan ülkesi; geçmiş dönemlerde Spike ve Javelin gibi tanksavar sistemleri ordusuna kazandırdı.

cTfCA22ryhINEfmMf2TH6VGCWllIo4WRSf9pWoiH.lzbx

RGW 90 Matador Tanksavar Silah Sistemi

1978 ile 1985 yılları arasında DND tarafından geliştirilen ve ilk olarak 1987’de Alman ordusunda hizmete giren RGW 90 Matador, taşınabilir tanksavar silah sistemi olarak biliniyor.

Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı

110 mm’lik bir harp başlığına sahip RGW 90 Matador roketatar silahı; ana muharebe tankları, hafif zırhlı araçlar, sığınaklar, duvar yapıları ve sabit sığınaklar dahil olmak üzere çeşitli yer tabanlı hedeflere saldırı ve onları yok etmek için tasarlanmış olup 20 ila 500 metre arasında atış menziline sahip.