Hırvatistan Avrupa İşleri ve Dışişleri Bakanı Gordan Grlic, dün Mostar Üniversitesi’nde yaptığı açıklamada; Hırvatlar’ın, Bosna Hersek yönetiminde daha fazla rol alması gerektiğini söyledi.

Nüfusun büyük çoğunluğu Boşnak olan Bosna Hersek’te, 1995 yılında imzalanan Dayton Anlaşması ile yönetim hakkı Boşnaklar’a bırakılmadı. Sırplar ve Hırvatlar’a ise mantıkla çelişen yönetim hakları verildi.

Dayton Anlaşması

Dayton Anlaşması, 14 Aralık 1995'te Fransa'nın başkenti Paris'te Bosna Hersek Kurucu Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegovic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Slobodan Milosevic ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman tarafından imzalandı ve yaklaşık üç yıl süren savaş son buldu.

Bu anlaşma, ülkede silahların susmasını sağlasa da ülkenin büyük bir siyasi bir kördüğüme sürüklendiği gerçeği göz ardı edilemez. Bosna Hersek’in AB ve NATO üyeliği konusundaki en büyük problemlerinden biri bu siyasi karmaşadır.

Anlaşmayla birlikte Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar ülkenin kurucu unsuru kabul edildi. Bosna Hersek bu şekilde kendi içinde bölündü ve farklı yerel hükümetler oluştu. Aslında ülkenin kurucu ve asli unsuru olan Boşnaklar, kendi ülkelerinde muktedir olamaz hale geldiler.

Hırvatlar daha da fazlasını istiyor

Bosna Hersek Federasyonu Haber Ajansı (FENA)'nda yer alan habere göre Hırvatistan Avrupa İşleri ve Dışişleri Bakanı Gordan Grlic son yaptığı açıklamada; Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı için, kurucu milletlerin temsilcilerinin devlet başkanlığına gelmesinin öngörüldüğünü, ancak şu anda böyle olmadığını vurguladı.

Tüm tehcir ve soykırımlara rağmen yarısından fazlası Boşnaklardan oluşan Bosna Hersek’te, nüfusun sadece %15'ini Hırvatlar oluşturmaktadır.

Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü

Soykırım ve etnik temizlik çalışmaları yaparak Boşnakları yok etmek ve ülkelerinden çıkarmak isteyen Hırvat ve Sırp Devletleri, tüm bu yaşananlara ve Bosna-Hersek yönetiminde söz haklarının olmasına rağmen, hala daha fazlasını istiyor.